Çektirmek nedir, Çektirmek ne demek

  • Çekme işini yaptırmak.
  • Birini sıkıntılı duruma sokmak, içinden çıkılamaz duruma düşürmek

"Çektirmek" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Karıcığım, seninle şöyle yan yana bir resim çektirelim." - P. Safa
  • "Herkes bize az çok bir şeyler çektirir." - B. Necatigil

Çektirmek tanımı, anlamı:

Çektirme : Yaklaşık 30-50 grostonluk yelkenli veya yük taşıyan motorlu büyük kayık. Çektiri. Arabaların değişik bölümlerinde hareketi ve dönüşü sağlamaya yarayan rulmanların yuvalarından çıkarılması işinde kullanılan alet. Çektirmek işi. Arabaların göbek bilyelerini çıkarmak için kullanılan araç. Sökülebilir elbise, yemek ve salon dolaplarının tablalarını birbirine tutturmak için metal veya plastikten yapılmış bağlantı parçası.

El çektirmek : Görevinden uzaklaştırmak.

İşten el çektirmek : Görevden uzaklaştırmak.

Çekme : Çekmece. Çekilerek giyilen veya kullanılan. Ağacın yapısındaki nem oranının azalması sonucu boyutlarının küçülmesi. İş yaparken giyilen bir şalvar türü. Çekmek işi. Vücut bölümlerinin bükücü kas gücü ile bir direnci kendisine yaklaştırması. Yüksekteki ince dalları çekip kesmeye yarar, ay biçiminde, uzun saplı, ağzı tırtıklı bıçak. Parmak veya mızrapla çalınan çalgı. Düzgün biçimli.

 

Yaptırmak : Yapmasını sağlamak, yapmasına imkân vermek. Satın almak.

Sıkıntılı : Sıkıntı veren, çileli, kasvetli, meşakkatli, mukassi. Sıkıntısı olan.

Durum : Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Duruş biçimi, konum, tavır. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon.

Sokmak : İçine veya arasına girmesini sağlamak. Böcek, zehirli hayvan iğnesini batırmak veya ısırmak, zehirlemek. Konuşma sırasında bir sözü, soruyu veya düşünceyi söyleyivermek. Belli etmeden kötü bir malı vermek. Yasak bir malı gizlice getirmek veya götürmek. Bıçak, çakı, iğne vb. batırmak, saplamak. Dokunaklı, kırıcı veya acı söz söylemek. Bir yere girmesini sağlamak, içeri almak.

Çıkılama : Çıkılamak işi.

Düşürmek : Azaltmak. Değerini, fiyatını indirmek. Değerli bir şeyi ucuz veya kolay elde etmek. Düşmesine yol açmak, düşmesine sebep olmak. Uğratmak. Görevi bıraktırmak. Zayıf bırakmak, gücünü azaltmak. Vücuttan yavru, çocuk, taş, solucan vb. atmak.

Çektirmek ile ilgili Cümleler

  • Madem bayılan bayılmadı ve dişini çektirmek istemiyordu neden açıkça söylemedi?
  • Neden şimdi, acı çektirmek mi istiyorsunuz bana?
  • Sana daha fazla acı çektirmek istemiyorum.
  • O dişi çektirmek için dişçiye gitsen iyi olur.

Diğer dillerde Çektirmek anlamı nedir?

İngilizce'de Çektirmek ne demek? : v. cause to draw, serve, subject, torture, grind, grind down, grind out, visit

Rusça'da Çektirmek : v. удалять, обваливать, удалить, обвалить