Önlemek nedir, Önlemek ne demek

 • Bir şeyin olmasına veya yapılmasına engel olmak.
 • Ortaya çıkan veya çıkacağı düşünülen bir tehlikeyi durdurmak, önüne geçmek

"Önlemek" ile ilgili cümle

 • "Yakın felaketi önlemek için esaslı tedbir almak güçtür." - F. R. Atay
 • "Bir yerden kokusu çıkarsa baban vasıtasıyla önlemek isteyecekler." - S. Ali

Yerel Türkçe anlamı:

Seslenmek, çağırmak.

Birisini korumak, gözetmek.

Çağırmak, seslenmek.

Bir şeyin önünü almak, engel olmak.

Diğer sözlük anlamları:

Karşısına çıkmak, engel olmak.

Önlemek anlamı, kısaca tanımı:

Önleme : Önlemek işi.

Önlem : Kötü veya yanlış bir şeyi önleyecek yol, tedbir.

Yapılma : Yapılmak işi. Yapılmış.

Engel : Kara yollarının kenarlarına yapılmış olan korkuluk, bariyer. Hemzemin geçitlerde kara yolu güvenliğini sağlamak için kullanılan açılır kapanır düzenek, bariyer. Bir şeyin gerçekleşmesini önleyen sebep, mâni, mahzur, müşkül, pürüz, mânia, handikap. Herhangi bir yolu kapamak için konulan nesne, bariyer. Engelli koşularda, her yarışçının üzerinden atlaması gereken tahta düzenek, bariyer.

Ortay : Bir düzlem şeklin aynı yöndeki paralel bütün kirişlerini eşit parçalara bölen (çizgi). Bir uzayı, bir yüzeyi eşit iki parçaya bölen (düzlem, çizgi).

 

Düşün : Duyularla değil, zihinsel olarak tasarlanan, biçim verilen, canlandırılan nesne veya olay.

Tehlike : Gerçekleşme ihtimali bulunan fakat istenmeyen sakıncalı durum. Büyük zarar veya yok olmaya yol açabilecek durum, muhatara.

Durdurmak : Durmasını sağlamak.

Geçmek : Bırakmak, vazgeçmek. Konuşmada sözü geçmek veya basında yer almak. Çekiştirmek, yermek. Sürümü olmak, satılmak. Olmak, vuku bulmak, cereyan etmek. Kalmak, devrolmak. Geride bırakmak, aşmak. Herhangi bir durum, soya çekim yoluyla birinde görünmek. Bir müzik parçasını meşk ederek öğrenmek, çalmak veya söylemek. Bazı kelimelerle birleşik fiil yapar. Kullanımda olmak, tedavülde olmak. Bir şeyi bundan böyle yapma durumunda olmamak. Bir yeri aşmak, öbür yana ulaşmak. Okulda, sınavda başarı göstermek. Etki yapmak, işlemek. Üstünlük sağlamak. Birinden meşk etmek. Tükenmek, bitmek, sona ermek. Bulunduğu yeri veya konumu değiştirmek. Haberi bir iletişim aracı ile bildirmek. Yol, araç veya akarsu bir yerin yakınından veya içinden gitmek. Kabul edilemez olmak. Bir yandan girip diğer yandan çıkmak. Sıyrılmak, kurtulmak, işin içinden çıkmak. Bir duruma uğramak, konu olmak. Bir konu üzerinde veya bir yerde çalışmış olmak. Söylemeden veya bitirmeden atlamak. Sönmek. Bir yere gidip oturmak. Bir yerden başka bir yere gitmek. Çok bekletilmekten çürümeye yüz tutmak. Harcamak. Yaşamak. Hastalık bulaşmak, sirayet etmek. Yerini bırakıp başka yer almak. Zamanı aşmak, geride bırakmak. Yazılmak, girmek. Görev almak.

Önlemek ile ilgili Cümleler

 • Kumanda panelinin uzun süreli kullanımdan kaçının. Göz yorgunluğunu önlemek için, oyunun her saati boyunca yaklaşık 15 dakikalık bir mola verin.
 • Polisin işi suçu önlemek ve araştırmaktır.
 • Ali Mary'yi önlemek istiyordu.
 • Milattan önce 508 yılında , Atina hükümdarı Kleistenes bir tiran görünümünü önlemek için sürgün kurdu.
 • Enflasyonun başka dönemini önlemek için bir önlem olarak, bizim hükümet faiz oranlarını yükseltti.
 • Şişliği önlemek için bileğine buz koymalısın.
 • Bu tarihi binanın yıkımını önlemek için üç binin oldukça üzerinde kişi imza attı.
 

Diğer dillerde Önlemek anlamı nedir?

İngilizce'de Önlemek ne demek? : v. prevent, prevent from, prohibit, intercept, avert, avoid, arrest, baffle, bank, circumvent, get under control, counterwork, estop, face up to, foil, foreclose, forestall, frustrate, head off, jugulate, keep back, obviate, occlude, preclude

Fransızca'da Önlemek : empêcher, prévenir, enrayer, arrêter, conjurer, déjouer, étouffer, juguler, obvier à, remédier à, réprimer

Almanca'da Önlemek : v. eindämmen, unterbinden, verhindern

Rusça'da Önlemek : v. предотвращать, предупреждать, препятствовать, перехватывать, упреждать, сдерживать, отводить, заминать, предотвратить, предупредить, воспрепятствовать, перехватить, упредить, отвести, замять