29 ekim Cumhuriyet Bayramı; her sene 29 Ekim günü, milletçe ve coşkulu, büyük bir sevgi ve heyecanla kutlanan resmi bir bayram günüdür. Bu günde ülkemizin her yerinde, tüm okullarımızda ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde törenler düzenlenmekte, kutlamalar yapılmakta ve konuşmalar ile birlikte 29 ekim ile ilgili şiirler okunarak daha başka da çok farklı etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Cumhuriyet Bayramı'nın Türk Milleti açısından önemi

29 ekim'in Türkiye açısından önemi, Cumhuriyet ile yönetilmeye karar verildiği gün olmasıdır. Peki Cumhuriyet nedir? Cumhuriyet, bir ülkenin kendi kendisini yönetmesi demektir. Cumhuriyet rejiminde halk, kendi seçtiği kişileri yönetime getirir ve o kişiler belli bir süre içerisinde seçildikleri görevi yerine getirirler. Cumhuriyet yönetiminde egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.

Cumhuriyet'in İlan Tarihi

Atatürk'ün liderliğinde, 29 ekim 1923 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi ülkemizin Cumhuriyet ile yönetilmesine karar vermiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizin adı Türkiye Cumhuriyeti olarak kabul edilmiştir.

29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı Neden Kutlanır?

Cumhuriyet'in İlanı, padişahlık yönetiminden milletin kendi iradesine geçişin yıl dönümü olması sebebiyle çok önemli bir gündür. Modern ve çağdaş bir Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için atılan en büyük adımlardan biridir. Cumhuriyet olmasaydı ne olurdu? diye bir soru sorulsa, vereceğimiz cevap bugün Afganistan, Pakistan ve benzeri ülkelerin bağnaz ve gelenekçi yapıları olacaktır. Cumhuriyet ile yönetiliyor olmasaydık, hakkını arayamayan, geri kalmış ve ezilmiş bir halkı olan, çağ dışı bir devlet olacaktık. Bugün ülkemiz, demokratik ve modern bir ülke olmuşsa, sanayide, bilimde ve uluslararası alanda söz sahibi olabilmişse bunun bütün kaynağı Cumhuriyet ile yönetilen demokratik bir ülke olmasındandır. Tabii ki her ülkede bazı eksiklikler olmuştur ve ülkemiz de bu eksiklikleri tamamlayarak Atatürk'ün söylediği muasır medeniyetler seviyesine bir gün mutlaka erişecektir. Bugün ülkemiz dünyadaki en büyük 20 ekonomi içerisinde bulunuyorsa, bu konuda Cumhuriyet ile yönetiliyor olmamızın katkısı yadsınamaz.

Atatürk'ün Cumhuriyet ile ilgili Sözleri

 • * Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. (1923)
 • * Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. (1933, Afet İnan, Atatürk Hakkında B. H., s. 251)
 • * Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslarıyla, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. (1936)
 • * Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)
 • * Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. (1925)
 • * Bugünkü hükumetimizin, devlet teşkilatımızın doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki onun adı Cumhuriyettir. Artık hükumet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükumet millet ve millet hükumettir. (1925)
 • * Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir.
 • * Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. (1923)
 • * Onlar, kolaylıkla anlayacaklardır ki, çürümüş bir hanedanın, halife unvanıyla başının üstünden zerre kadar uzaklaşmasına imkân kalmayacak surette muhafazasının mecburî kılan bir devlet şeklinde, cumhuriyet idaresi ilân olunsa bile, onu yaşatmak mümkün değildir. (1927)
 • * Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. (1933)

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ne zaman kutlanmaya başlandı?

2 Şubat 1925'de Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim'in bayram olması önerildi. Bu öneri Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan 1925 günü karara bağlandı. 19 Nisan 1925'te bu teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim 1925'ten itibaren "bu gün" ülke içinde ve dış temsilciliklerde bayram olarak kutlandı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili Resimler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili resimler
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili resimler
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yorumlar  
ata türk,
29 ekim ile ilgili şiir arıyordum ama bu yazı da çok işime yarayacak. ödevim için çok faklı bir makale oldu. çok teşekkür ediyorum herkese.
cumhuriyet bayramı,
Büyük önder Atatürk'ün Türkiye devletini kurarken yaptığı en önemli devrimlerden biri de Cumhuriyet rejimini kurmasıdır. Mutlakiyetle yönetilen Osmanlı'da bile bir süre sonra padişaha yardımcı olsun diye bir danışma meclisi kurulmuş böylece mutlakiyetten meşrutiyete geçilmiş, padişahın yetkileri tam olarak kısıtlanmasa bile Cumhuriyet rejimine geçişte meşrutiyetin etkileri olmuştur.

Kurtuluş savaşı döneminde Avrupa devletlerinin işgaline uğrayan Türkiye, kurtuluşunu büyük önder şu sözlerle belirtmiştir: "Tek bir egemenlik var o da milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır."

29 Ekim 1923'te Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti ilan etti, savaş günlerinin yarası Cumhuriyetin ilanı ile sarılmaya başlandı. Halk rejime ve önderine sahip çıktı.

Bu kısımda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedir? 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Difüzyon: DİFÜZYON (YAYINMA) OLAYI Ne demek? Farklı yoğunlukta iki ayrı fazda bulunan iki madde moleküllerinin birbiri içine yayılması...
 • Endikasyon: İki anlamı vardır. Herhangi bir hastalığa ilişkin izlenmesi gereken tedavi yöntemlerini ve tedavi içindeki sürecin gidişati...
 • Ekosistem: Ekosistemdeki bozulmaların çevreye etkileri nelerdir? Ekosistemdeki bozulma bir bütün olan çevrenin yapı ve işleyişini olumsu...
 • Ekosistem: Ekosistemlerin belirgin özelikleri nelerdir? Bir ekosistem biyosferin, bir bölümü ya da parçasıdır ; büyüklüğü ya da geni...
 • Yolantı: ..yolantı kelimesi YOLAK veya ( dağda ) patikadan çok farklı değil sanırım....( muğla ) yerkesikde patika az kullanılır..b...