Amber; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

  • Amber balığından çıkarılan güzel kokulu, kül renginde bir madde.
  • Güzel kokulu bazı maddelerin ortak adı

"Amber" ile ilgili cümleler

 
  • "Dağıtır gülleri boşlukta hava / Ve buhurdanda tüter amberler" - A. N. Asya

Biyoloji'deki anlamı:

mRNA'daki üç bitirme kodonundan UAG kodonu.

Kimya'daki anlamı:

Bakınız: kehribar

Amber isminin anlamı, Amber ne demek:

Kız ismi olarak; Amber balığından çıkarılan güzel kokulu, kül renginde bir madde. Güzel kokulu bazı maddelerin ortak adı.

İngilizce'de Amber ne demek? Amber ingilizcesi nedir?:

amber

Amber kısaca anlamı, tanımı:

Amber ağacı : Baklagillerden, akasya cinsi kışın yaprağını döken boylu bir çalı veya birkaç metre boylanabilen dikenli küçük bir ağaç (Acacia farneciana).

Amber balığı : Balinagillerden, boyu 25 metreye kadar çıkabilen, başı büyük, dişli, çok yırtıcı bir balık, ada balığı (Catodon macrocephalus).

Amberbaris : Sarıçalı.

Amberbu : Hindistan'da, İran'da yetişen, piştiğinde güzel bir koku veren, iri ve uzun taneli bir pirinç türü.

Amber çiçeği : Amber ağacının toparlak, fındık büyüklüğünde, altın sarısı renginde güzel kokulu çiçeği.

Akamber : Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine. Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş.

Akar amber : Asya ve Amerika'da yetişen, odunu ceviz ağacınınkine benzeyen, güzel kokulu öz suyu olan büyük bir ağaç (Liquidambar orientalis).

Esmer amber : Amber balığının bağırsaklarından çıkarılan amber.

Boka nispetle tezek amberdir : "çok kötü bir şeyin yanında, ondan daha az kötü olanı güzel görünür" anlamında kullanılan bir söz.

Kokulu : Kokusu olan.

Madde : Bir cismi oluşturan öge, öz. Molekül. Sözlük ve ansiklopedilerde tanımlanan, anlatılan kelime, ad veya konulardan her biri. Para, mal vb. ile ilgili şey. Kendi içinde bütünlüğü olan anlatım. Yasa, sözleşme, antlaşma vb. metinlerde, her biri başlı başına bir yargı getiren ve çoğu kez rakamla belirtilen bölüm. Boşlukta yer kaplayan, bir kütlesi olan her türlü varlık, özdek. Duyularla algılanabilen nesne.

Ortak : Birlikte iş yapan, ortaklaşa yararlarla birbirlerine bağlı kimselerden her biri, şerik, hissedar, partner. Birden çok kimse veya nesneyi ilgilendiren, onlara özgü olan, onların katılmasıyla oluşan, müşterek. Kuma.

Amber kodonu : UAG dur kodonu.

Diğer dillerde Amber anlamı nedir?

İngilizce'de Amber ne demek? : n. fossilized pine tree resin; yellowish brown color

n. ambergris, substance obtained from sperm whale used in perfumery

n. amber, fossilized pine tree resin; yellowish brown color

Fransızca'da Amber : ambre [le]

Almanca'da Amber : n. Amber, Ambra

Rusça'da Amber : n. благовоние (N), амбра (F)

Amber ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Amber nedir? Amber ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Amber tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Amber hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

  • Kasko: merhaba burçin hanım, mutlaka bir hukuk bürosu ile anlaşın ve hakkınızı arayın. başta masraf yapmış olacaksınız ama dav...
  • Kasko: merabalararacımla kaza yaptım aracım perte çıktı yanımda bi arkadaşımla ifade felan verdik kasko şirketine gitti araç sonu...
  • Görevsizlik kararı: görevsizlik kararının kaldırılması ne demek yada ne anlama geliyor...
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: 29 ekim ile ilgili şiir arıyordum ama bu yazı da çok işime yarayacak. ödevim için çok faklı bir makale oldu. çok teşekkür...
  • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zar...