Bızır nedir, Bızır ne demek

Bızır; bir anatomi terimidir.

Yerel Türkçe anlamı:

Bir cins besili ve oynak at.

Kışın mandaların bitlenmemesi ve semiz olması için fırça ile gövdelerine sürülen sıvı halde kimyasal bir madde.

Zehir.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Vajinanın küçük dudaklarının birleşme yerinde bulunan, erektil özelliğe sahip küçük ve duyarlı, kısraklarda oldukça gelişmiş, erkeklerdeki glans penisin dişilerdeki karşılığı organ, klitoris.

İngilizce'de Bızır ne demek? Bızır ingilizcesi nedir?:

clitoris

Bızır hakkında bilgiler

Klitoris, kadınlarda vajinanın üstünde bulunan erektil cinsel organ. Erkek penisinin homoloğudur. Ancak penis gibi idrar kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz alınmasıdır. Üzerinde ortalama 4000 sinir sonlanması vardır. Bu rakam penisteki sinir sonlanmalarının iki katıdır ve tüm organlardaki sinir hücresi sonlanmasından fazladır.

Klitoris de penis gibi sertleşmektedir. Kadınların G noktası ile birlikte en çok haz aldıkları bölgeleri olup eğer embiriyonik çağda testosterona maruz kalma olursa büyüyerek penisi oluşturur.

Bızır kısaca anlamı, tanımı:

Organ : Vücudun, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş bölümü, uzuv. Bir görevi, bir işi yerine getirmekle yükümlü kuruluş.

 

Cinsel : Cinsiyetle ilgili, cinsî, eşeysel, seksüel.

Nokta : Bazı harflerin üzerine konulan ufak işaret. Konu, konu ile ilgili önemli bölüm. Sınır, derece, radde. Yer. Orta nokta. Cümlenin bittiğini anlatmak için sonuna konulan, küçük benek biçimindeki noktalama işareti (.). Nöbetçi, gözcü, bekçi. Çok küçük boyutlarda işaret, benek. Nöbetçi bulunan yer. Hiçbir boyutu olmayan işaret.

Klitoris : Bızır.

Kadınlık : Kadın olma durumu. Dişiliğin özelliklerini kullanma durumu. Kadının gerekli erdem ve nitelikleri taşıması durumu.

Zevk : Güzeli çirkinden ayırt etme yetisi, beğeni. Eğlence. Tat, lezzet. Hoşa giden veya çekici bir şeyin elde edilmesinden, düşünülmesinden doğan hoş duygu, haz.

Duyum : Kişinin duyular yoluyla elde ettiği izlenim, ihsas. Doğruluğu kesin olarak bilinmeyen haber, istihbarat. Duyu.

Bölüm : Bölme işlemi sonunda elde edilen sayı. Canlıların bölümlenmesinde filumların bir araya gelmesiyle oluşan birlik. Çağ, devir. Bir kuruluşun yönetim birimlerinden her biri, departman, seksiyon. Bir okul veya üniversitenin herhangi bir bilim ve uzmanlık dalında eğitim sağlayan birimlerinden her biri, departman. Bir bütünü oluşturan parçaların her biri, kısım.

 

Dılak : Bızır.

Kadın : Erişkin dişi insan, hatun, hatun kişi, zen. Hizmetçi bayan. Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan. Bayan.

Vajina : Döl yolu.

Bızırdamak : Kendi kendine konuşmak, mırıldanmak, homurdanmak, söylenmek fısıldamak

Bızırık : Kuyruk yağından eritilince, geriye kalan madde, kakırdak.

Bızırın bızırı : Uzaktan uzağa akraba.

Diğer dillerde Bızır anlamı nedir?

İngilizce'de Bızır ne demek? : n. clitoris, female sex organ homologous to the penis

Fransızca'da Bızır : clitoris [le]

Almanca'da Bızır : n. Klitoris

Rusça'da Bızır : n. клитор (M)