Bağırsak askısı nedir, Bağırsak askısı ne demek

Bağırsak askısı; bir anatomi terimidir.

  • İnce bağırsağı karnın arka bölümüne bağlayan ve karın zarının bir bölümünden oluşan askı

Biyoloji'deki anlamı:

Omurgasız hayvanlarda aynı segmentte bulunan bir çift solom kesesinin arasına rastlayan solom epiteline verilen ad. Mezenteryum.

Karın zarının kıvrımlarından meydana gelen ve iç organları yerli yerinde tutan orta deri (mezoderm) köklü bir zar.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

bağırsak asıcı bağ.

Zooloji alanındaki anlamı:

(karşılık: mezenteryum): (Yun. mesos = sonra, Yun.enteron =bağırsak): Karın zarının kıvrımlarından meydana gelen ve iç organları yerliyerinde tutan orta-deri (mezoderm) köklü bir zar.

İngilizce'de Bağırsak askısı ne demek? Bağırsak askısı ingilizcesi nedir?:

mesenterium

Bağırsak askısı anlamı, kısaca tanımı:

Bağırsak : Sindirim organının mideden anüse kadar olan, ince bağırsak ve kalın bağırsaktan oluşan bölümü.

 
 

Askı : Yeni yapılmış olan yapıların çatısına, ev sahibi tarafından usta için veya düğün arabalarına düğün sahibi tarafından arabacı için armağan olarak asılan kumaş. Çay, kahve taşımaya yarar kahveci tepsisi, fener. Saz şairleri arasında yapılmış olan deyiş yarışında üstün gelene verilmek için duvara asılan kumaş, tabanca vb. ödül. Elbise, gömlek, tişört, ceket gibi elbiselerin kırışmadan düzgün bir biçimde elbise dolabına asılması için insan omzu biçiminde tasarlanmış, bazılarının altında pantolon asmak için düz bir çıta, bazılarının her iki kenarında etek asmak için çengel bulunan alet, elbise askısı. Gelinin odasına asılan süs. Üzerine herhangi bir şey asmaya yarar nesne. Hastanelerde kırık kol veya bacakların asılarak tutturulduğu araç. İpek böceğinin kozasını sarması için yanına konulan çalı çırpı. Kadınların kullandığı altın dizisi veya zincirli mücevherat. Artırma, eksiltme vb. resmî iş ilanlarının ilgili daire duvarında belli bir zaman süresince asılı durması. Düğünlerde geline yakınları tarafından takılan hediye. Pantolon veya giysilerin düşmesini önlemek için omuzdan aşırılan bağ. Saklanmak için tavana asılmış dizi veya hevenk.

İnce : İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı. Tiz (ses), pes karşıtı. Hafif, gücü az. Kendi cinsinden olanlara göre dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı. Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı. Taneleri ufak, iri karşıtı. Zayıf. Ayrıntılı. Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı. Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar).

Bölüm : Bölme işlemi sonunda elde edilen sayı. Çağ, devir. Bir kuruluşun yönetim birimlerinden her biri, departman, seksiyon. Bir bütünü oluşturan parçaların her biri, kısım. Canlıların bölümlenmesinde filumların bir araya gelmesiyle oluşan birlik. Bir okul veya üniversitenin herhangi bir bilim ve uzmanlık dalında eğitim sağlayan birimlerinden her biri, departman.

Karın : İç, gönül, akıl, kafa. Mide. İnsan ve hayvanlarda gövdenin kaburga kenarlarından kasıklara kadar olan ön bölgesi. Ahlaki açıdan kabul edilemeyen şeyleri kabullenme. Gelen ve yansımış dalgaların girişimiyle oluşan duraklı dalgalarda en büyük genlikte titreşen noktalar. Bazı şeylerde şiş ve içi boş bölüm. Döl yatağı.

Bağırsak askısı dönmesi : Bağırsak askısının kök kısmının kendi ekseni etrafında burulması veya dönmesi. Kısa sürede nekroz, şok toksemi ve ölümle sonuçlanır. Süt emen veya suni olarak beslenen buzağılarda ve kuzularda kısa sürede fazla miktarda besin alımı sonucu bağırsaklarda gaz oluşumu veya hipermotiliteden kaynaklanır.

Bağırsak askısı fıtkı : Bağırsak askısında fiziksel zedelenmeyi takiben oluşan yırtıktan kaynaklanan fıtık, bağırsak askısı yırtığı.

Bağırsak askısı yırtığı : Bağırsak askısı fıtkı.

Diğer dillerde Bağırsak askısı anlamı nedir?

Almanca'da Bağırsak askısı : n. Gekröse