Black economy türkçesi Black economy nedir

Black economy ingilizcede ne demek, Black economy nerede nasıl kullanılır?

Black : Kasvetli. Karartmak. Siyahi. Kötü. Siyah. Zenci. Morartmak. Siyah giysi. Koyu. Kızgın.

Economy : Tasarruf. Ekonomik. İdare. Ucuz. Bir ülkede, bölgede ya da bir bütün olarak dünyada mal ve hizmetlerin üretim, dağıtım, değişim, yeniden üretim ve tüketiminin gerçekleştirildiği sistem. krş. bölgesel ekonomi, dünya ekonomisi, ulusal ekonomi. Para biriktirme, varlık sağlama. İktisat, ekonomi alanlarında kullanılır. Kişilerdeki gereksemeleri karşılamak amacıyla yapılan davranış ve uygulamaları düzenleyen ve yöneten yasaları inceleyen bilim dalı. Yöntem şekli. Ekonomik jüye.

Black africa : Kara afrika.

Black alder : Barut ağacı. Cehrigiller (rhamnaceae) familyasından, 2-3 m yükseklikte, kabukları müshil olarak kullanılan ağaççıklar. ciğar.

Black amber : Siyah amber. Siyah kehribar. Karakehribar.

Black and blue : Çürük. Siyah-mavi. Morarmış. Çürümüş. Morartı. Mosmor. Yara bere içinde.

İngilizce Black economy Türkçe anlamı, Black economy eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Black economy ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

 

Underground economy : Resmi kayıtlara girmeyen, yasal belgelerle belgelendirilemeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde denetlenemeyen, vergi sistemi dışında kalan ve dolayısıyla milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan, diğer bir deyişle ekonominin ülke mevzuatı ve vergi sistemi dışında kalan işlem ve etkinlikleri. Kayıtdışı ekonomi.

Informalities : Formaliteye uymama. Resmi olmama. Teklifsizlik. Geçersizlik.

Informal economy : Kayıtdışı ekonomi. Gayri resmi ekonomi. Resmi kayıtlara girmeyen, yasal belgelerle belgelendirilemeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde denetlenemeyen, vergi sistemi dışında kalan ve dolayısıyla milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan, diğer bir deyişle ekonominin ülke mevzuatı ve vergi sistemi dışında kalan işlem ve etkinlikleri.

Grey market : Fiyatların normal piyasa fiyatından yüksek olduğu piyasa. Resmi kayıtlara girmeyen, yasal belgelerle belgelendirilemeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde denetlenemeyen, vergi sistemi dışında kalan ve dolayısıyla milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan, diğer bir deyişle ekonominin ülke mevzuatı ve vergi sistemi dışında kalan işlem ve etkinlikleri. Fiyatların çok yüksek olduğu piyasa. Gri piyasa. Gri borsa. Fiyatların aşırı yüksek olduğu piyasa. Yeni çıkarılan bir hisse senedinin borsada işlem görmeye başlamadan önce aracılar ve aracı kurumlar arasında alınıp satıldığı gayri resmi piyasa. bk. kayıt dışı ekonomi.

Dirty money : Pis ve kirli işler zammı.

 

Informality : Teklifsizlik. Resmi olmama. Formaliteye uymama. Merasimsizlik. Geçersizlik.

Unofficial market : Resmi kayıtlara girmeyen, yasal belgelerle belgelendirilemeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde denetlenemeyen, vergi sistemi dışında kalan ve dolayısıyla milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan, diğer bir deyişle ekonominin ülke mevzuatı ve vergi sistemi dışında kalan işlem ve etkinlikleri. Resmi olmayan piyasa. Borsa dışı menkul değerlerin alınıp satıldığı pazar. Borsa dışı pazar.

Illicit money : Ülke mevzuatı ve vergi sistemi dışında, ağırlıklı olarak kumar, kaçakçılık veya insan ticaretinden sağlanan yasadışı gelir.

Unrecorded economy : Kayıtdışı ekonomi. Resmi kayıtlara girmeyen, yasal belgelerle belgelendirilemeyen, yetkili kamu organlarınca normal kurallar çerçevesinde denetlenemeyen, vergi sistemi dışında kalan ve dolayısıyla milli gelir hesaplamalarında dikkate alınmayan, diğer bir deyişle ekonominin ülke mevzuatı ve vergi sistemi dışında kalan işlem ve etkinlikleri.

Black economy synonyms : black money, filthy lucre.