Cılbırt nedir, Cılbırt ne demek

Yerel Türkçe'deki anlamı:

Saçta pişirilen buğday, arpa, çavdar ekmeği.

Cılbırt anlamı, tanımı

Cılbır : Yoğurtlu yumurta. Et, ıspanak ve yumurtadan yapılan yemek. Soğan, domates ve et suyu ile yapılan sulu yemek. Makarna ve erişteden yapılan sulu yemek. Yağda kızartılmış balık üstüne limon ve sarmısak dökülerek yapılan yiyecek. [Bakınız: çılbır]. Manda ve öküzleri yürütmek için çenelerinin altına gelecek şekilde konulan sivri demir. Satılan hayvanın ipi için alınan para. Yırtık pırtık. Hayvanların yular başlığının çene altındaki halkasına bağlanan ip veya takılan zincir. Yulara takılan ip. Merkep yuları. (Kamanlar Güdül Ankara)

Çavdar ekmeği : Çavdar ve buğday unu karışımından yapılmış olan ekmek.

Çavdar : Buğdaygillerden, unlu tane veren bir bitki (Secale cereale). Bu bitkinin esmer ve uzun tanesi.

Buğday : Buğdaygillerin örnek bitkisi (Triticum). Bu bitkinin başaktan ayrılıp öğütülmesiyle elde edilen tanesi.

Buğda : Buğday. Eski türkçe buğday: bk. ayrıca kıriyh.

Pişi : Mayalı hamurdan yapılan, yağda kızartılarak pişirilen bir tür yiyecek. Mayalı hamuru kızgın yağa kaşıkla döküp kızartarak yapılan bir çeşit yiyecek. Mayalı hamurdan yapılan lokma. Yağda kızartılmış peynirli börek. Gözleme. Yağda kızartılmış ekmek. Unu pekmezle yoğurup, zeytinyağda kızartarak yapılan bir çeşit tatlı. [Bakınız: bişi].

 

Ekme : Ekmek işi.

Arpa : Buğdaygillerden bir bitki (Hordeum vulgare). Rüşvet. Bu bitkinin ekmek ve bira yapımında kullanılan, hayvanlara yem olarak verilen taneleri.

Diğer dillerde Cıf anlamı nedir?

İngilizce'de Cıf ne demek ? : cost, insurance and freight, cif