Ciciklenmek nedir, Ciciklenmek ne demek

Yerel Türkçe'deki anlamı:

Ekşime nedeniyle sıvı yiyeceklerde kabarcıklar oluşmak: Ayran ciciktendi.

Ciciklenmek kısaca anlamı, tanımı

Cicik : İnsan veya hayvan memesi. Süs. İç, can. Meme. [Bakınız: cücük]. Taze soğan yaprağı. Bir çeşit çivi. Oyuncak. Küçük, cılız. Teneke kutu. Tüysüz. Ağzı açık şey. İrinli, açık yara. Yeni doğan çocuk. Filiz, çil. Et (çocuk dilinde). Soğanın yeşil yaprağı. Kuş yavrusu. Kapların kulpunu tutturmak için kullanılan çivi. (Güdül Ankara)

Ciciklen : Isırgan otu.

Cici : Sevimli, cana yakın, hoş, güzel, hoşa giden.

Kabarcık : İçi su, hava dolu ufak kabartı veya kürecik. Metal biliminde sıvı veya katıların içinde oluşan gaz hacmi. Kabartı. Vücutta oluşan sivilce gibi küçük şişkinlik.

Yiyecek : Yenmeye elverişli olan her şey. Yenebilen.

Oluşmak : Belli bir varlık kazanmak, ortaya çıkmak, meydana gelmek, teşekkül etmek, tekevvün etmek.

Ekşime : Ekşimek işi.

Oluşma : Oluşmak işi, teşekkül.

Kabar : Yanık, kabarmış yara. Su kabarcığı. Süs eşyası.

Neden : Bir olayı doğuran başka bir olayı sormak için kullanılan bir söz; niçin. Bir varlığı veya olayı etkileyen, oluşturan, doğuran şey, sebep, illet. Bir olayı ve durumu gerektiren, doğuran başka olay veya durum, sebep.

Ayran : Süt veya yoğurt yayıkta çalkalanarak yağı alındıktan sonra kalan sulu bölüm. Yoğurdun sulandırılıp çalkalanmasıyla yapılmış olan içecek.

 

Ekşi : Sirke veya limon tadında olan. Bu tadı veren şey. Uygunsuz, yakışıksız. Limon. Üzümden yapılan biraz ekşi pekmez. Domates salçası. Ham petrol, nafta ve benzin de olduğu gibi fazla miktarda kükürt ve kükürt bileşikleri(merkaptan veya hidrojen sülfür gibi) içerme durumu. Sirke(asetik asit), limon(sitrik asit) gibi besinlerdeki temel tat.

Nede : Nerede. Nerede?.

Yiye : Zarar verici, obur (hayvan). Sahip. Eğe.

Sıvı : Bulunduğu kabın biçimini alabilen ve üstü yatay bir düzlem durumuna gelebilen akışkan cisim, mayi, likit.

Oluş : Olma işi, vuku. Oluşma, teşekkül, tekevvün. Bir durumdan öteki duruma geçiş.

Kaba : Özensiz, gelişigüzel yapılmış, zevksiz, sakil, ince karşıtı. Taneleri iri. Kuyruk sokumunun her iki yanındaki şişkin yer. Terbiyeye, inceliğe aykırı, çirkin, kötü. Terbiyesiz, görgüsü kıt, nezaketsiz (kimse). Hafif olduğu hâlde kalın veya hacimli.

Ayra : Ağaç çengel.

Diğer dillerde Ciaccio boyası anlamı nedir?

İngilizce'de Ciaccio boyası ne demek ? : ciaccio’s stain