Döllenmiş yumurta nedir, Döllenmiş yumurta ne demek

Döllenmiş yumurta; Veteriner, Zooloji alanlarında kullanılan bir terimdir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Sperm tarafından döllenmiş yumurta, fertilize olmuş yumurta, oosperm, spermoviyum.

Zigot.

Zooloji'deki anlamı:

(karşılık: zigot), Dişi ve erkek eşeylik gözelerinin birleşmesiyle meydana gelen birlik.

Döllenmiş yumurta anlamı, kısaca tanımı

Dölle : Asma

Döllen : Cömert.

Yumur : Verimsiz toprağı kiraya verenin, karşılığında aldığı tohum kadar ürün. Hayvanlarda, midenin bir parçası.

Yumurta : Bir dişinin vücudunda oluşan, yumurtlama ve döllenmeden sonra aynı türden bir canlı oluşturan hücre. Er bezi. Çorap onarmakta kullanılan, yumurta biçiminde, genellikle tahta veya mermerden kalıp. Tavuk yumurtası. Kanatlı hayvanların çoğalmasını sağlayan kabuklu bir besin maddesi.

Fertilize olmuş yumurta : Döllenmiş yumurta.

Spermoviyum : Döllenmiş yumurta.

Karşılık : Bir davranışın karşı tarafta uyandırdığı, gerektirdiği başka davranış, mukabele. Bir iş için ayrılmış para, ödenek, tahsisat. Bir şey alınırken karşı tarafa verilen başka şey, bedel. Cevap, yanıt. Bir dildeki bir sözü başka bir dilde aynı anlamda karşılayan söz.

Birleşme : Birleşmek işi.

Gözeler : Sestodların çekmenleri içerisinde bulunan çekmen benzeri sığ yapı. Bingöl kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ili, Mihalıççık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gümüşhane şehrinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa şehri, Yardımcı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Tunceli şehri, Ovacık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

 

Oosperm : Döllenmiş yumurta.

Birlik : Tek, bir olma durumu, vahdaniyet. Bir taneden oluşmuş, bir tane alabilen. Konunun bir ana düşünce çevresinde toplanması. Bölük, tabur, alay vb. bir bütün sayılan topluluk. Bağlılık, benzerlik, bağlantı, vahdet. Bir arada olma durumu, vahdet. Bölünmezliği içeren yalın bütün. En büyük değerdeki nota, dört dörtlük. Belli bir topluluğun yararlarını korumak için kurulmuş dernek.

Meydan : Alan, saha. Fırsat, imkân ya da vakit. Bulunulan yer ve çevresi, ortalık. Mevlevi tekkelerinde ayin yapılmış olan yer. Yarışma, eğlence veya karşılaşma yeri.

Fertil : [Bakınız: verimli]. Verimli. Üreme yeteneği normal sınırlar içinde olan.

Eşeyli : Erkek veya dişi eşeyden birine sahip olan, diğer eşey olmadan üreyemeyen cinsliği olan.

Zigot : Erkek ve dişi gametin birleşmesiyle oluşan döllenmiş hücre.

Gözel : Güzel. Buğday, toprak ve benzerleri şeyler elenen iri gözlü büyük kalbur. Eski türkçe közemek: güzel. Güzel, karşılığı gozel, guzel. [Bakınız: gözer].

Diğer dillerde Döllenmiş yumurta anlamı nedir?

İngilizce'de Döllenmiş yumurta ne demek ? : fertilized egg, fertilized ovum, zygote