• Düzeltmek işi, tashih
 • Düzelti.
 • Daha iyi duruma getirmek için yapılmış olan değişiklik, ıslahat, reform.

Bilişim alanındaki terim anlamı:

Bakınız: izlence düzeltme

 

Gösteri Sanat terimi olarak anlamı:

Oyun seyirci karşısına çıkartıldıktan sonra görülen bazı aksaklıkları düzeltmek için yapılmış olan ara çalışması, anl. parlatma çalışması.

Güzel Sanatlar alanındaki anlamı:

(Resim, Heykel) Yapıtın bitiminden sonra sanatçının yaptığı düzeltmeler.

Tarım alanında kullanılan kelime anlamı:

Bakınız: boğaz açma, temizleme

Bilimsel terim anlamı:

Bir bulgunun eksik olan ve kullanılmasını engelleyen bir niteliğini giderme ya da daha iyi kullanılabilir duruma getirme.

Yanlış olarak gerçekleştirilen vergilerin yasalarına göre düzeltilmesi.

Bir sayışımı, bir işelmi kapsadığı yanlışlıklardan arıtarak düzeltme.

mekanik: Yapım sırasında bozulan madensel parçaları, ısıtarak ya da başka yöntemlerle ilk biçimlerine getirme işlemi.

Yazıyı yanlışlardan, fazlalıklardan kurtarmak; eksiklerini gidermek işlemi.

İngilizce'de Düzeltme ne demek? Düzeltme ingilizcesi nedir?:

debugging, correct, fix, polishing rehearsal, retouch, improvement, correction

Osmanlıca Düzeltme ne demek? Düzeltme Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

tehzip, tedip

Düzeltme anlamı, kısaca tanımı:

Düzeltme işareti : Yazılışları aynı okunuşları ve anlamları farklı Doğu kökenli sözleri birbirinden ayırt etmek ve bunlardaki g, k ünsüzlerini ince okutmak için kullanılan işaret (^), şapka işareti, inceltme işareti, uzatma işareti, şapka: âdet, âlem, âşık; kâğıt, tezgâh vb.

Düzeltmek : Düzgün duruma getirmek. Yanlıştan kurtarmak, tashih etmek. Bozukluğunu gidermek, onarmak.

Düzeltmen : Düzeltici.

Tezkiyesini düzeltmek : Ahlakça kötü tanınmışken durumunu düzeltmek.

Tashih : Düzeltme, düzelti.

Durum : Ad soyundan kelimelerin birbirleriyle edatlarla ve fiillerle ilişkilerini belirleyen biçim, hâl. Bir şeyin içinde bulunduğu koşulların hepsi, vaziyet, hâl, keyfiyet, mevki, pozisyon. Bireyin toplum içindeki ilişkileriyle belirlenen yeri. Duruş biçimi, konum, tavır.

Getirmek : Bazı kelimelerle birleşik fiil yapar. Gelmesini sağlamak. İleri sürmek. Bir şeyi yanında veya üstünde bulundurmak. İletmek, bildirmek. Bir makama atamak veya seçmek. Sebep olmak, ortaya çıkarmak. Erişmek veya eriştiğini sanmak. Sağlamak.

Değişiklik : Değişik olma durumu. Farklılık. Bir bütünün bir bölümünün değişmesiyle ortaya çıkan yeni durum. Amaca uygun biçime getirmek için yapılmış olan değiştirme, tadil.

Islahat : Düzeltme.

Reform : Düzeltme.

Düzelti : Düzeltme işi, tashih. Basılmakta olan bir eserin provaları üzerinde özel düzeltme işaretleriyle yanlışları gösterme, tashih.

Düzeltme belgesi : Yapılan düzeltme için verilen belge.

Düzeltme faktörleri : Genetik değerlendirme işlemi için hesaplanabilen ve her biri performans ölçümü gibi bilinen çevresel ve idari etkiler.

Düzeltme hakkı : Çoğunlukla bankalarca çıkarılan sayışım özetlerinin ve kesin sayışımların altına (yanlış ve unutulmalar ayrıca düzeltilecektir) anlamına gelmek üzere eklenen bir açıklama.

Düzeltme istemi : Yanlış olarak gerçekleştirilen vergiler için yükümlünün vergi örgütüne dilekçe ile baş vurarak gerekli düzeltmenin yapılmasını istemesi.

Düzeltme kararı : Vergi alan ve ödeyen yanların yargı örgütünün kesin sonuçlarının kendilerine bildirildiği günlemeçten başlayarak 15 gün içinde bu sonuçların düzeltilmesini yazılı olarak istemeleri.

Düzeltme yazılımları : 1. Gerçekleştirmeler, değer azalmaları, gereç yığınak farkları, aşınma payı ve benzerleri işlemler yazılımlarının ayarlanmasını sağlamak amacıyla uygulanan sayışmanlık işlemleri.

Düzeltmeci : Düzeltmecilik yanlısı, ıslahatçı, reformist. Düzeltmeyi yapan kişi.

Düzeltmecilik : Eldeki imkânlarla, ihtilale başvurmadan toplum düzeninin daha iyi duruma getirilebileceğini, sosyal adaletin sağlanabileceğini ileri süren siyasi sistem, ıslahatçılık, reformculuk.

Düzeltmeli denetici : Ayrı bir denetim noktasına kendiliğinden ayarlanan aygıt.

Düzeltme ile ilgili Cümleler

 • Ali şeyleri düzeltmeyi seviyor.
 • Düzeltmek için elimden gelen her şeyi yapacağım.
 • Düzeltmek için masayı baş aşağı çevirdim.
 • Bir düzeltme yaptım.
 • Düzeltmeler için teşekkür ederim.
 • Onların işi makaleleri düzeltmek.
 • Düzeltme için teşekkürler.
 • Bunu düzeltmeliyiz.
 • Düzeltme için size teşekkür ederiz.
 • Onu düzeltmek Tom'un sadece beş dakikasını aldı.
 • Düzeltmeler için teşekkürler.
 • Biz onu düzeltmek zorundayız.
 • Düzeltme yapmak bazen yazmaktan daha zordur.
 • Ali ve Mary evliliklerini düzeltmek istediler.

Diğer dillerde Düzeltme anlamı nedir?

İngilizce'de Düzeltme ne demek? : n. correcting, correction, proofreading, improvement, adjustment, trimming, amendment, emendation, melioration, readjustment, recension, rectification, refinement, reformation, retouch

Fransızca'da Düzeltme : arrangement [le], amendement [le], rectification [la], réformation [la], amélioration [la], correction [la], raccommodage [le], rajustement [le], retouche [la], réforme [la]

Almanca'da Düzeltme : n. Adjustierung, Änderung, Aufbesserung, Ausbesserung, Berichtigung, Dementi, Einebnung, Glättung, Hebung, Korrektion, Reformation, Reformierung, Regulation, Regulierung, Richtigstellung, Überholung, Verbesserung, Verfeinerung

Rusça'da Düzeltme : n. поправка (F), исправление (N), корректирование (N), выпрямление (N), упорядочение (N), упорядочивание (N), улаживание (N), урегулирование (N), заглаживание (N), доработка (F), коррекция (F), корректив (M), корректура (F), правка (F), помарка (F), юстировка (F)

Düzeltme ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Düzeltme nedir? Düzeltme ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Düzeltme tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Düzeltme hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zarar vermeyece...
 • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
 • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
 • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
 • Hallaçlık: hallacı nasıl bulabilirim mersindeyim...