Dil Okulu nedir, Dil Okulu ne demek

Yabancı dil eğitimi veren kurum, merkez veya okul.

Yurt dışında dil eğitimi

Dil okulları genellikle yurt dışında yaygınlaşmış olup, daha çok İngilizce diline yönelik olarak kurulmuşlardır. Günümüzde bir dili iyi öğrenmenin en etkin yollarından birisi olarak sayılmaktadır. Bunun nedeni, tamamen dil eğitimine uygun amaçlarla yapılandırılmış olması ve klasik öğretim yöntemlerinin dışında da başkaca yöntemler barındırmasıdır.

Yurtdışı dil okulları

Klasik olarak okullarda, İngilizce veya bir başka dilin eğitimi verilirken, tamamen kitaplara dayalı ve teorik bir uygulama yapılır. Dil okullarında ise, konuşma sınıfları, yabancı dil eğitim gezileri, yarışmalar, work and travel gibi hem çalışıp para kazanmaya dayanan ve çalışılan yerde öğrenilen iş dili şeklinde çokça farklı örnekleri mevcuttur. Bu yönden katkı değeri daha fazla olan bir öğrenim şeklidir diyebiliriz.

Dil okullarının büyük bir bölümü, öğrencilerine seyahat imkanı sunar. Türkiye'de yaşayan biri olarak İngiltere'de bir dil okuluna gitseniz bile, eğitim semineri için bir başka ülkeye ziyaretlerde bulunmanız çok olasıdır. Fransa'da dil eğitimi alan birçok öğrenciye dil okulları, Almanya'ya günlük geziler düzenlemektedir.

 

Dil Okulu Fiyatları

Bazı dilleri bazı ülkelerde öğrenmek daha avantajlıdır. Örneğin, İngilizceyi kendi vatanı olan İngiltere'de, Almanca'yı yine aynı mantıkla Almanya'da, Fransızca dilini de doğal olarak tahmin edebileceğiniz gibi Fransa'da öğrenmek herkes için daha iyi olacaktır. Bu kesin bir kural olmamakla birlikte, bazı dil okulları, gerek adının çok duyulmuş olması, gerek eski bir kurum olması, gerekse çok tercih edilmesi sebebiyle öğrenci müşterilerine pahalı fiyatlar sunabilmektedirler. Öğrencilerin başka bir ülkeden geldiklerini de düşündüğümüzde, kalacak yer, yol ve yemek gibi birçok masraf da eklenince, bu durum bazı kişileri ekonomik olarak etkileyebilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, örneğin İngilizceyi İngiltere'de değil de, en az o yerdeki kadar iyi öğreten alternatif bir ülkede öğrenmek isteyebiliyorsunuz. Örneğin, malta dil okulu veya kanada dil okulları gibi seçenekler de size daha cazip gelebiliyor.

Alternatif dil okullarını seçmek durumunda olmak her zaman, ekonomik sebeplere bağlı olmayabiliyor. Hava durumu, gidilecek yerin sessiz sakin veya tam tersine gürültülü, canlı, hareketli olmasının istenmesi de, dil okulu tercihinde öğrenciyi etkileyebiliyor.