Eozinofilik granülom nedir, Eozinofilik granülom ne demek

Eozinofilik granülom; Veteriner alanında kullanılan bir terimdir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Eozinofilik ağız granülomu.

Eozinofilik ülser.

Eozinofilik granülom tanımı, anlamı

Eozin : Doku kesitlerinin boyanmasında kullanılan, kırmızı kahverengi asidik bir boya. Mikroskobik muayene amacıyla dokuları boyamada kullanılan asidik bir boya. Gül renginde, kimyasal olarak floreskinin bromin türevi olan ve hematoksilenle birlikte, rutin olarak kullanılan bir grup boya maddesi. En çok kulanılanı eozin Y’dir. Kırmızı anlamında ön ek

Eozinofil : [Bakınız: asidofil]. Asidofil. Eozinofil lökosit. Eozin seven; eozin denen asit bir boya ile kolayca boyanabilen.

Eozinofili : Kanda eozinofil lökosit sayısının ileri derecede artması. Aşırı derecede eozinofil lökositlerin üretilmesi ve bunların kanda anormal derecede artması, eozinofilik lökositozis. Genellikle kronik paraziter enfeksiyonlarla ilişkilidir. Belirli organlardaki kimi parazitlerin etkisiyle genel eozinofil sayısı artabilir. Bu artış sıklıkla tanıda kullanılabilir. Doku kesitlerinin eozinle kolayca boyanması.

Eozinofilik : Mikroskopta eozinle kolayca boyanan, eozini kolayca alan hücre veya dokuları ifade eder. Eozinofil lökositlere ait veya eozinofiliyle ilgili olan.

Granülom : Çevredeki sağlam dokuya oranla sertlik gösteren, granülasyon dokusundan oluşmuş küçük yumru. Düğümcük veya yumru biçiminde doku kümesi. Granülomlu yangıda oluşan, mononükleer hücreler, epiteloid hücreler, dev hücreleri ve bağ doku hücrelerinden oluşan, tümör benzeri şişkinlik.

 

Granül : Bir maddenin en küçük tanesi. Sitoplazmada bulunan küçük tanecikler.

Eozinofilik granülom kompleksi : Kedilerde eozinofilik ülser, eozinofilik plak ve linear granülom gibi klinik ve histolojik olarak benzerlik gösteren patolojik değişimlerin ortak adı.

Kollajenolizisli kedi eozinofilik granülomu : Kedilerin eozinofilik ve kollajenolitik granülomu.

Kollajenolizisli köpek eozinofilik granülomu : Köpeklerin kollajenolizisli eozinofilik granülomu.

Köpeklerin kollajenolizisli eozinofilik granülomu : Köpeklerde ağız mukozasında veya deride düğümcük veya ülserlerin görülmesi, kollajen ipliklerin dejenerasyonu, yıkımlanması, kireçlenmesi ve erimesiyle belirgin, nedeni bilinmeyen bir hastalık, kollajenolizisli köpek eozinofilik granülomu. Genç ve erkek eskimo köpeklerinde özel bir yatkınlık söz konusudur.

Oral eozinofilik granülom : Eozinofilik ağız granülomu.

Eozinofilik ağız granülomu : Dilin yan ve alt yüzeylerinde, daha az olarak da yumuşak damakta tek veya çok sayıda, çoğunlukla ülserleşmiş, kabarık plak biçiminde, üzerleri sarı-esmer eksudatla örtülü granülom oluşumuyla belirgin aşırı duyarlılık reaksiyonu sonucu biçimlenen eskimo köpeklerinin ailevi bir hastalığı, oral eozinofilik granülom, eozinofilik granülom.

Eozinofilik ülser : Köpeklerde ve kedilerde köpek dişleri üzerinde, mukoza-deri sınırında, bir kaç santimetre uzunluğunda, tümör oluşumuna öncülük edebilen, dejenere kollajen odakları çevresinde granülomlarla belirgin, alerjik nedenlerle oluşan, esmer kırmızı renkli ülser, tembel ülser, dudak ülseri, indolent ülser, kemirici ülseri, eozinofilik granülom.

 

Ülser : Yara. Sindirim organlarında ve özellikle mide ile onikiparmak bağırsağında görülen yara, karha.

Diğer dillerde Eozinofilik granülom anlamı nedir?

İngilizce'de Eozinofilik granülom ne demek ? : eosinophilic granuloma