Erkek anahtar nedir, Erkek anahtar ne demek

Erkek anahtar; bir teknik terimidir.

  • Dişi yuvaya giren anahtar

Erkek anahtar anlamı, tanımı:

Erkek : Girintili ve çıkıntılı olarak bir çift oluşturan nesnelerden çıkıntılı olanı. Sperma oluşturan organizma. Koca. Sert, kolay bükülmez. Yetişkin adam, bay, er kişi. İnsan, hayvan ve bitkilerin dişiyi dölleyecek cinsten olanı. Sözüne güvenilir, mert.

Anahtar : Kurgu. Vesile, araç, vasıta. Konserve kutularının kapağını keserek açmaya yarayan alet, açacak. Notaların müzik merdivenindeki yükseklik derecelerini göstermek ve buna göre okunmasını sağlamak için portenin başına konulan işaret. Şifre yazmak ve çözmek için kararlaştırılmış olan yol. İstenilen yere veya aygıta, isteğe göre elektrik akımının geçmesini sağlamak için kullanılan düzen, çevirici, çevirgeç, şalter, komütatör. Kilidi açıp kapamak için kullanılan araç, açar, açkı, miftah, dil. Herhangi bir olayda belirleyici olan. Somunları veya vidaları çevirerek sıkıştırıp gevşetmek için kullanılan çelik saplı araç.

Yuva : Bir şeyin içinde yerleşmiş olduğu veya yerleştirildiği oyuk. Bir şeyin öğretildiği yer. Genellikle ailenin oturduğu ev. Kimsesizlere veya yoksullara yardım etmek ve onları barındırmak amacıyla açılan yer. Bir şeyin çok bulunduğu yer. Bazı kötü nitelikli kimselerin çok bulunduğu, toplandığı yer. Kuşların ve başka hayvanların barınmak, yumurtlamak, kuluçkaya yatmak, yavrularını büyütmek veya yavrulamak için türlü şeylerden yaptıkları ve türlü biçimlerde hazırladıkları barınak. İki buçukla dört yaş arası çocukların bakıldığı, okul öncesi eğitim kurumu.

 

Dişi : Erkeği tarafından döllenecek biçimde oluşmuş (hayvan veya bitki). Kadın. Verimli, doğurgan. Yumurta oluşturan veya yavru doğuran (birey). Girintili ve çıkıntılı olarak bir çift oluşturan nesnelerden girintili olan. Şuh, işveli, çekici. Yumuşak, kolay işlenen (maden).

Giren : Hafif bulutlu, sisli hava.