Fasulye; bir bitki bilimi terimidir. kökeni rumca dilinden gelmektedir.

 

Biyoloji'deki anlamı:

Baklagiller (Leguminosae) familyasından, beyaz, pembe ya da mor çiçekli, meyveleri legümen tipte, taze ve kuru sebze olarak yenen, bir yıllık, otsu, tırmanıcı bir bitki.

İngilizce'de Fasulye ne demek? Fasulye ingilizcesi nedir?:

bean

Fransızca'da Fasulye ne demek?:

haricot commun

Osmanlıca Fasulye ne demek? Fasulye Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

fasulye

Fasulye hakkında bilgiler

Fasulye (Phaseolus vulgaris), baklagiller (Fabaceae) familyasının Phaseolus cinsinden Orta Amerika menşeli, bir yılda yetişen otsu bir bitki türü.

Boğumlu gövdesinde tüylü ve yeşil renkli bileşik yaprakları bulunur. Yaprakların koltuğundan salkımlar hâlinde çıkan kelebeksi çiçekler beyaz, pembe ya da mor renklidir. Dik çalı biçiminde (yüksekliği 30-75 cm) ve sarılıcı özellikte (yüksekliği 1-2 m) başlıca iki formu vardır. Yassı, yuvarlak, düz ya da kıvrık olabilen meyvelerinin uzunluğu 5-15 cm arasında değişir ve genellikle yeşil renktedir.

Soğuğa duyarlı bir bitki olan fasulye hemen her tür toprakta yetişir. Fasulyenin bugün dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak tarımı yapılmaktadır. Yaklaşık 80 çeşidi vardır. Bütün baklagiller içinde en çok tüketilen sebzelerden biridir. Tohumdan yetiştirilir.

Fasulye yeşil halde veya tohumları birleşik yapraklardan ayrılıp kurutulmuş olarak tüketilebilir. Yeşil halde iken Çalı fasulyesi, Ayşe kadın fasulyesi gibi isimlerle adlandırılan çeşitleri vardır. Kurutulmuş halde de dermason, horoz, barbunya, boncuk, şeker, göbekli, börülce (karnıkara), Dombay fasulyesi diye adlandırılan çeşitlere sahiptir.

Fasulye ile ilgili Cümleler

 • Adam fasulye yiyor.
 • Fasulye pişirmek için favori tarzın nedir?
 • Fasulyeleri uzatabilir misin?
 • Onlar fasulyeyi seviyorlar.
 • Fasulyeleri dökmenin tam zamanı.
 • Tavuk, ton balığı ve soya fasulyesi iyi protein kaynaklarıdır.
 • Fasulyeyi seviyorum.
 • Jale fasulyeyi seviyor.
 • Biz fasulyeyi seviyoruz.
 • Fasulyeleri dökmeyin.
 • Ali fasulye sever.
 • O, fasulyeyi seviyor.
 • Fasulyeden nefret ediyorum.

Fasulye anlamı, kısaca tanımı:

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Sebze : Genellikle pişirilerek yenen bitkiler veya bunların taneleri, göveri, göverti, sebzevat, zerzevat.

Yeşil : Bu renkte olan. Sarı ile mavinin karışmasından ortaya çıkan, bitki yapraklarının çoğunda görülen renk. Kurumamış, taze (sebze), kuru karşıtı. Olmamış, ham (meyve).

Tohum : Soy sop, döl, nesil, sülale. Bitkilerde döllenme sonunda yumurtacıktan oluşan ve yeni bir bitki oluşmasını sağlayan tane. Spermatozoit. Ortaya bir sonuç çıkaran, bir sonucun oluşmasına sebep olan şey.

Fasulye gibi kendini nimetten saymak : Kendine çok değer vermek, kendini bir şey sanmak.

Fasulye sırığı gibi : Zayıf, sıska ve çok uzun boylu.

Fasulye pilakisi : Kuru fasulyenin pişirilmesi ile yapılmış olan pilaki.

Fasulye piyazı : Haşlanmış kuru fasulye ile katı yumurta ve kuru soğan karışımı piyaz.

Boncuk fasulye : Bir tür iri taneli fasulye.

Kuru fasulye : Fasulye tohumundan yapılmış olan etli veya etsiz salçalı, sulu yemek. Fasulye bitkisinin beyaz tohumu. Yeşil kabuklarından ayıklanıp kurutulmuş fasulye.

Taze fasulye : Bu sebzeden yapılmış olan yemeğin adı. Fasulye bitkisinin taze ve turfanda olanı.

Yeşilfasulye : Taze fasulye.

Çalı fasulyesi : Bir tür kılıçlı fasulye.

Horoz fasulyesi : Bir tür fasulye.

Sırık fasulyesi : Dalları sırıkla desteklenerek yetiştirilen, ince, uzun, kılçıksız bir tür fasulye.

Soya fasulyesi : Soya.

Şeker fasulyesi : Badıcı etli, tohumu yuvarlak ve beyaz bir tür fasulye.

Kendini fasulye gibi nimetten saymak : Kendini çok önemli biri gibi görmek.

Barbunya : Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye. Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs).

Ayşekadın : Kılçıksız, lezzetli bir taze fasulye türü.

Horoz : Kabadayı erkek. Tavukgillerden, tavuğun erkeği olan kümes hayvanı. Kapı zembereğinin mandalı. Ateşli silahlarda çakmak taşına veya merminin kapsülüne vurmaya yarayan metal parça.

Bitkin : Gücü tükenmiş olan, çok yorgun, argın, aygın, dermansız.

Yarar : Yarayan, elverişli, uygun. Bir işten elde edilen iyi sonuç, fayda, avantaj. Çıkar.

Ürün : Eser. Doğadan elde edilen, üretilen yararlı şey, mahsul. Türlü endüstri alanlarında ham maddelerin işlenmesiyle elde edilen şey. Bir tutum veya davranışın ortaya çıkardığı şey.

Baklagiller : Bakla, fasulye, akasya, keçiboynuzu vb. badıçlı pek çok sebze ve ağacı içine alan, iki çenekli ayrı taç yapraklılardan büyük bir bitki familyası.

Fasulye böceği : Fasulye tanelerini kurtlandıran, sarımsı tüylü, esmer kınkanatlı böcek.

Fasulye pası : Fasulyede yaprak, sap ve meyveler üzerine konarak, çevresi açık sarı, ortası kahverengi benekler biçiminde gelişen ilkel mantar.

Fasulyegiller : Kapalı tohumlu, iki çenekli, ayrı taç yapraklı çiçekli bitkiler familyası.

Fasulyemsi : Fasulyeyi andıran, fasulyeye benzeyen, fasulye gibi.

Diğer dillerde Fasulye anlamı nedir?

İngilizce'de Fasulye ne demek? : n. bean, haricot

Fransızca'da Fasulye : haricot [le]

Almanca'da Fasulye : n. Bohne

Rusça'da Fasulye : n. фасоль (F)

Fasulye ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Fasulye nedir? Fasulye ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Fasulye tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Fasulye hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Difüzyon: DİFÜZYON (YAYINMA) OLAYI Ne demek? Farklı yoğunlukta iki ayrı fazda bulunan iki madde moleküllerinin birbiri içine yayılması...
 • Endikasyon: İki anlamı vardır. Herhangi bir hastalığa ilişkin izlenmesi gereken tedavi yöntemlerini ve tedavi içindeki sürecin gidişati...
 • Ekosistem: Ekosistemdeki bozulmaların çevreye etkileri nelerdir? Ekosistemdeki bozulma bir bütün olan çevrenin yapı ve işleyişini olumsu...
 • Ekosistem: Ekosistemlerin belirgin özelikleri nelerdir? Bir ekosistem biyosferin, bir bölümü ya da parçasıdır ; büyüklüğü ya da geni...
 • Yolantı: ..yolantı kelimesi YOLAK veya ( dağda ) patikadan çok farklı değil sanırım....( muğla ) yerkesikde patika az kullanılır..b...