Gösteren nedir, Gösteren ne demek

  • Gösterilenle birleşerek göstergeyi oluşturan ses veya sesler bütünü

Gösteren anlamı, tanımı:

Araba devrilince yol gösteren çok olur : "iş işten geçtikten sonra verilen öğüdün değeri yoktur" anlamında kullanılan bir söz.

Tekerlek kırıldıktan sonra yol gösteren çok olur : "sonucu kötü çıktıktan sonra bir davranış üzerine akıl öğreten çok bulunur" anlamında kullanılan bir söz.

Gösteri : Bir istek veya karşı görüşün, halkın ilgisini çekecek biçimde topluca ve açıkça yapılması, nümayiş. Bir şeyi tanıtmak amacıyla yapılmış olan sunum, demonstrasyon, demo. Genellikle şarkı, dans vb. eğlence türlerin yer aldığı eğlence, şov. İlgi, dikkat çekmek için bir topluluk önünde gösterilen beceri veya oyun. Birinin, bir topluluğun kendi duygusunu gösteren sözü veya davranışı, tezahürat. Sinema veya tiyatroda film, oyun gösterme işi.

Gösterge : Bir durumla ilgili çeşitli aşamaları gösteren liste, icmal. Bir aracın işlemesiyle ilgili bazı ölçümlerin sonucunu kendiliğinden gösteren araç, müşir, indikatör. Bir şeyi belirtmeye yarayan şey, belirti, im, işaret. Bir gelişimi gösteren nicelikler veya değerler arasındaki ilişki, endeks, indeks. Anlamla biçimin, gösterenle gösterilenin kaynaşmasından oluşan dil birimi, belirtke.

 

Gösteren ile ilgili Cümleler

  • Bunu nasıl yapacağımı bana gösteren Tom'du.
  • Sen hiç sana halisunasyon gösteren bir şey yedin mi?
  • Bunu ciddiye almamız gerektiğini gösteren bir uyarı bu.
  • Ali tepki gösteren ilk kişiydi.
  • Ali onu nasıl yapacağımı bana gösteren kişi.
  • İkinci el elektrikli cihazlarda, muhakkak kullanılmış olduklarını gösteren izler bulunur.
  • Paris sendromu bir tür kültür şokudur. Şehrin moda merkezi imgesine kapılıp Paris'te yaşamaya başlayan, sonrasında yerel adetlere ve kültüre iyi uyum sağlayamayıp, zihinsel dengesini yitiren ve depresyona yakın belirtiler gösteren yabancıları tanımlamak için kullanılan psikiyatrik bir terimdir.

Diğer dillerde Gösteren anlamı nedir?

İngilizce'de Gösteren ne demek? : adj. indicative

Fransızca'da Gösteren : démonstratif/ive, déterminant/e