Gülgiller nedir, Gülgiller ne demek

Gülgiller; bir bitki bilimi terimidir.

  • Çilek, armut, elma, badem vb. türleri içine alan, ayrı taç yapraklı iki çeneklilerden, örneği gül olan bir bitki familyası

Biyoloji'deki anlamı:

Yaprakları almaşlı dizilişte, çiçekleri er dişi ya da tek eşeyli, ışınsal simetrili, çanak ve taç yaprakları 4-5 tane olup serbest, bazen taç yaprakları olmayan, bazı türlerinin kültürü yapıları, ülkemizde 35 cins ve 242 kadar türle temsil edilen, otsu, çalımsı ya da ağaçsı bazen dikenleri olan bitkiler.

İngilizce'de Gülgiller ne demek? Gülgiller ingilizcesi nedir?:

rose family

Osmanlıca Gülgiller ne demek? Gülgiller Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

verdiyeler

Gülgiller hakkında bilgiler

Gülgiller (Rosaceae), 100-120 cins içinde sınıflandırılmış 3,000-4,000 türü içeren, büyük bir bitki familyasıdır.

Gülgiller, geleneksel olarak 4 alt familyaya ayrılır: Amygdaloideae, Maloideae, Rosoideae ve Spiraeoideae. Bu alt familyaların ayrımında birincil önemi olan değerlendirme unsuru, familyaya dahil bitkilerin meyvelerinin yapısıdır ancak bu yaklaşım evrensel olarak kabul görmemektedir: yakın tarihli çalışmalar, bu 4 alt familyadan bazılarının tek ırklı olmadığını göstermiştir ve gülgiller familyasının sınıflandırılma yapısı da çözülmeyi beklemektedir.

 

Gülgiller tanımı, anlamı:

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Familya : Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Karı, eş. Aile.

Çilek : Bu bitkinin güzel kokulu, pembe, kırmızı renkli meyvesi. Gülgillerden, sapları sürüngen, çiçekleri beyaz bir bitki.

Armut : Bu ağacın tatlı ve sulu, yumuşak, ufak çekirdekli meyvesi. Çok bön, çok aptal. Gülgillerden, çiçekleri beyaz, Türkiye'nin her yerinde yetişen bir ağaç (Pirus communis).

Elma : Gülgillerden, çiçekleri pembe veya beyaz bir ağaç (Pirus malus). Bu ağacın kabuğu parlak, sert, kırmızı, sarı ve yeşil renkte, kokusu hoş, tadı ekşi veya tatlı, dokusu gevrek, ufak çekirdekli meyvesi.

Badem : Bu ağacın yaş veya kuru yenilen yemişi. Badem ağacı.

Yapraklı : Çankırı iline bağlı ilçelerden biri. Yaprağı olan.

Çenekli : Çeneği olan.

Cins : Pek çok ortak özellikleri bulunan türler topluluğu. Tür, çeşit. Garip, tuhaf. Diğerlerine göre üstün nitelikleri olan. Soy, kök, asıl.