Glycosaminoglycan türkçesi Glycosaminoglycan nedir

  • Proteinlerle birleştirildikleri zaman heksozaminden ve musinlerden elde edilen birkaç polizakkaritten herhangi biri.
  • Glikozaminoglikan.
  • Genellikle bir amino şeker (sülfatlanmış veya sülfatlanmamış glikozamin veya galaktozamin) ve bir üronik asitten (glukoronik asit veya idüronik asit) oluşmuş yinelenen disakkarit birimlerinden oluşan hidroksil, karboksil ve sülfat gruplarından dolayı hidrofilik özellik gösteren proteinlerle birleşerek proteoglikanları oluşturan, kıkırdak ve kemik gibi dokularda hücreler arası zemin maddelerini meydana getiren hiyalüronik asit, kondroitin sülfat, keratosülfat, heparin gibi herhangi bir polisakkarit grubu, mukopolisakkarit, asit mukopolisakkaritler, hayat zamkı.
  • Biyoloji, veterinerlik alanlarında kullanılır.
  • Amino şeker türevlerinin tekrarlanan disakkarit birimlerinden oluşan, hidroksil, karboksil ve sülfat gruplarından dolayı hidrofilik özellik gösteren, proteinlerle birleşerek proteoglikanları oluşturan, kıkırdak ve kemik gibi dokularda hücreler arası zemin maddesini meydana getiren, hiyaluronik asit, kondroitin sülfat, keratan sülfat, heparin gibi herhangi bir polisakkarit grubu. mukopolisakkarit.

Glycosaminoglycan ingilizcede ne demek, Glycosaminoglycan nerede nasıl kullanılır?

Glycosaminoglycans : Gags. Hayat zamkı. Glikozaminoglikan. Eklem sinovyal sıvısı ve kıkırdağının temel yapısında bulunan, kollajen, tendo ve ligament gibi bağ dokuları bir arada tutmaya yardımcı olan polisakkarit özelliğinde madde, gags, glikozaminoglikan. Glikosaminoglikanlar. Proteinlerle birleştirildikleri zaman heksozaminden ve musinlerden elde edilen birkaç polizakkaritten herhangi biri.

 

İngilizce Glycosaminoglycan Türkçe anlamı, Glycosaminoglycan eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Glycosaminoglycan ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

Glycosaminoglycans : Hayat zamkı. Eklem sinovyal sıvısı ve kıkırdağının temel yapısında bulunan, kollajen, tendo ve ligament gibi bağ dokuları bir arada tutmaya yardımcı olan polisakkarit özelliğinde madde, gags, glikozaminoglikan. Glikosaminoglikanlar. Gags.

Mucopolysaccharide : Mükopolisakkarid. Mukopolisakarid. Mukopolisakkarid. Mukopolisakkarit.

Acid mucopolysaccharides : Asit mukopolisakkaritler.