Harmancık nedir, Harmancık ne demek

Harmancık; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır.

  • Bursa iline bağlı ilçelerden biri

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Çankırı ilinde, Bayramören belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Amasya şehrinde, Gediksaray bucağına bağlı bir yer. Çorum kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Karabük şehri, Safranbolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Samsun şehrinde, Alaçam belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara ilinde, Beypazarı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bingöl ili, Servi nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale ilinde, Umurbey nahiyesine bağlı bir yer. Sivas şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gümüşhane kenti, Torul ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Gümüşhane ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kahramanmaraş ili, Pazarcık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

Harmancık anlamı, tanımı:

Harmancı : Harman işi ile uğraşan (kimse).

Harman : Selüloz açılması aşamasından başlayıp kâğıt veya karton sayfasının meydana gelmesine kadar kullanılan bir veya birkaç kâğıt hamuru ile diğer malzemelerin meydana getirdiği sulu süspansiyon. Biçildikten sonra tahıl demetlerinin üzerinden düven geçirilerek tanelerin başaklarından ayrılması işi. Bu işin yapıldığı yer veya mevsim. Herhangi bir şeyin çok bulunduğu yer. Herhangi bir şeyin toplu hâlde bulunduğu, işlendiği veya satıldığı yer. Birçok çeşitten birer parça alıp yeni birleşim oluşturma işi.

 

Bursa : Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

İlçe : Yönetim bakımından yurt bölümlemesinde ilden sonra gelen bölüm, kaymakamlık, kaza.

Bağlı : Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. Bir bağ ile tutturulmuş olan. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek). Sınırlanmış, sınırlı. Kapatılmış olan, kapalı. Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sadık, tutkun.

Biri : Bir tanesi. Bilinmeyen bir kimse.

Harmancıkakalan : Bursa ilinde, Harmancık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

Harmancıkdemirci : Bursa ilinde, Keles ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.