Kösele nedir, Kösele ne demek

Kösele; kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Ayakkabı tabanı, bavul, çanta yapımında kullanılan, büyükbaş hayvanların işlenmiş derisi.
  • Bu deriden yapılan

"Kösele" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Kösele ayakkabı."

Yerel Türkçe anlamı:

Çok güzel.

Kesici araçları bilemeye yarayan bir çeşit taş, bileği taşı.

Kösele hakkında bilgiler

Kösele, ufak ve büyük baş hayvan derisinden çeşitli bitkisel tanenlerle ve kimyevi materyallerle üretilen bir tür malzemedir. Oldukça dayanıklı ve sert bir yapıdadır. Yapısının bu türden olmasının nedeni, kullanılan çeşitli bağlayıcı kimyasallar ve koruyucu yağlardır.

Genellikle ayakkabı tabanında kullanılan ancak çırçır fabrikalarında pamuğun çekirdeğinin ayrılmasında, makine kayışlarında ya da contalarında kullanılabilen, kalınlığı 2 milimetreden 7 milimetreye kadar olabilen, oldukça dayanıklı, sert bir deri çeşididir.

Kösele üretiminin dönüm noktası ise 1893'te ortaya atılan krom işlemidir. Bu nokta kösele üretimindeki tek ilerlemedir denilebilir. Şu an dünya kösele üretiminin %90'ı kromla tabaklanarak üretilmektedir. Bu işlem köseleye fazladan dayanım sağlamaktadır. Bitkisel tabaklama 3 ila 4 hafta sürerken, kromla tabaklama işlemi bu süreyi 1 ila 2 hafta indirmiştir. Günümüzde bitkisel tabaklamanın başlıca kullanıldığı alan, ayakkabı tabanında ve kasnak kayışı yapımında kullanılan köselelerdir. Bunun bir sonucu olarak, bu tarihsel işlem bugün de yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca bugün ayakkabıların büyük çoğunluğu, ikinci bir defa bir miktar bitkisel tabaklanmış deri ve köselerden yapılmaktadır. Suni deri ve üzeri kaplanmış dokumalar, alışılmış deri ve kösele pazarında önemli bir yer almışlardır.

 

Büyükbaş hayvan derileri 24-48 saat arasında suda bekletilir. Deri üzerine yüzme esnasında kalan fazla etler spiral bıçakları olan makineyle(etleme makinası) sıyrılır. Deri dolabında kireç, su ve sodyum sülfür (zırnık) ile 2 ile 4 saat arasında çevrilir ve 2 gün bu solusyonda bekletilir. Tekrar makineyle kalan fazla etler sıyrılır. Deriye işleyen kireç ve zırnık kalıntılarının temizlenmesi için çeşitli asitler ve suni gübreyle deri dolabında yıkanır. (eskiden bu işlem köpek ya da güvercin pisliğiyle yapılırdı. Tabakhaneye bokmu yetiştiriyorsun? deyimi buradan çıkmıştır.) Kireç ve zırnıktan temizlenen deriler tanenlemeye hazırlanmaları için değişik sentetik tanenler , formik asit ve tuz ile Ph ve bomesi deri dolabına düzenlenir. Deri dolabında su ve çeşitli bitkisel tanenlerle (meşe palamutu, mimoza, kestane, Quebracho v.b.) hazırlanan solüsyonla 2 ila 4 gün arasıda döndürülen deriler daha sonra yine deri dolabında yağlama ve ilave sentetik tanenleme işlemine tabi tutulur. Bu işlemlerden geçirilen deriler açma ve yapıştırma makineleriyle düzleştirilerek kurutulur ve sıkıştırılıp, parlatılarak kullanıma hazır hale gelir.

 

Kösele tanımı, anlamı:

Ayakkabı : Genellikle sokakta giyilen ve altı kösele, lastik vb. dayanıklı maddelerden yapılmış olan giyecek, başmak, pabuç.

Büyükbaş : Sığır, manda vb. kasaplık hayvanlara verilen genel ad.

Hayvan : At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse). Kızılan bir kimseye söylenen bir söz. Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık.

Deri : Pazar veya panayır kurulan gün, dernek. İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten. Bu tabakadan yapılmış. Toplantı, düğün. İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu.

Kösele gibi : Çok sert, çiğnenmesi güç, koparılamaz.

Kösele suratlı : Utanmaz, sıkılmaz.

Kösele taşı : Kunduracıların, üstünde kösele dövdükleri taş. Mermerleri parlatmakta kullanılan kefeki taşı. Avadanlıkların ağızlarındaki pürüzleri düzeltmek ve inceltmek için kullanılan bir taş türü.

Köse : Bıyığı, sakalı çıkmayan (erkek). Gümüşhane iline bağlı ilçelerden biri.

Bavul : İçine eşya konulan ve genellikle yolculukta kullanılan büyük çanta.

Çanta : Kösele, meşin, kumaş vb. hafif malzemeden yapılıp büyüklüğüne göre para, evrak, yiyecek vb. koyup taşımaya yarayan kap.

Ufak : Önemsiz, çok az. Boyutları normalden küçük. Makam, derece bakımından geri olan. Kısa bir süre. Yaşça daha küçük olan.

Büyük : Niceliği çok olan. Üstün niteliği olan. Büyük abdest. Yetişkin, belli bir yaşa gelmiş. Çok, ortalamayı aşan (soyut kavram). Önemli. Makam, rütbe, derece bakımından daha üst olan kimse. Boyutları, benzerlerinden daha fazla olan (somut nesne), makro, küçük karşıtı.

Bitkisel : Bitki ile ilgili, bitki cinsinden olan. Bitkiden elde edilen, nebati.

Tanen : Birçok bitkisel maddede bulunan, deri tabaklamada, hekimlikte kullanılan, tadı buruk bir madde.

Kimyevi : Kimyasal.

Bu : Yerde, zamanda veya söz zincirinde en yakın olanı gösteren bir söz. En yakında bulunan bir varlığı veya biraz önce anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz.

Kösele daşı : Kesici araçları bilemeye yarayan bir çeşit taş, bileği taşı.

Köseler : Adıyaman ilinde, Kâhta belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Ağrı şehrinde, Sarısu nahiyesine bağlı bir bölge. Amasya ili, Gümüş bucağına bağlı bir bölge. Ankara şehri, Karaşar nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Antalya şehri, Korkuteli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Artvin şehri, Zeytinlik nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir şehrinde, Yağcılar bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bolu kenti, Kıbrıscık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale şehrinde, Evciler bucağına bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Ezine ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Düzce ili, Yığılca belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum şehri, Çat ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep kenti, Nizip ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Giresun şehrinde, Tirebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir kenti, Kınık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İzmir şehri, Ödemiş ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kars ilinde, Digor belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kayseri şehrinde, Bakırdağı bucağına bağlı bir bölge. Kocaeli ili, Mollafeneri nahiyesine bağlı bir yer. Kütahya şehrinde, Dağardı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kütahya kenti, Tavşanlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Manisa ili, Gördes belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Şanlıurfa ilinde, Suruç ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Tunceli şehri, Ovacık belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Uşak şehrinde, Eşme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Uşak ilinde, Ulubey belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Köselerli : İçel ilinde, Mut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. İçel ili, Tarsus ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

Köseletaşı : Korindon ile demir oksitlerini karıştırıp sıkıştırarak elde edilen bileme gereci.

Diğer dillerde Kösele anlamı nedir?

İngilizce'de Kösele ne demek? : n. leather

n. corner, angle, turning, nook, quarter

Fransızca'da Kösele : cuir [le]

Almanca'da Kösele : Leder

Rusça'da Kösele : n. кожа (F)

adj. кожаный