Kırkkilit otu nedir, Kırkkilit otu ne demek

Kırkkilit otu; Veteriner alanında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Bataklık atkuyruğu.

Kırkkilit otu anlamı, kısaca tanımı

Otu : Otur

Kırk : Otuz dokuzdan sonra gelen sayının adı. Bu sayıyı gösteren 40 ve XL rakamlarının adı. Dört kere on, otuz dokuzdan bir artık.

Bataklık atkuyruğu : Gövdesi silindir biçiminde, dallı veya dalsız, yeşil veya esmer-yeşil renkli, sert ve içi boş, yaprakları çok küçük, pul biçiminde ve sivri uçlu, sporla çoğalan, Türkiye'de 7 kadar türü yetişen, saponin, % 60-70 silisilik asit, potasyum tuzları, tanen ve az miktarda palustrin, nikotin gibi alkaloitler içeren, siyonogenetik glikozit taşıyan, tiyamini tahrip ederek etkisini gösteren zehirli bir yem bitkisi, kırkkilit otu, zemberek otu, çam otu, kırkboğum, tilkikuyruğu, katırkuyruğu.

Atkuyruğu : Atkuyruğugillerden, kök sapı ömürlü olan, genellikle nemli yerlerde yetişen ve ilaç olarak kullanılan bir bitki, zemberek otu (Equisetum arvense). Genç kızların saçlarını başlarının arkasına toplayarak uç bölümünü kaldırıp serbest bıraktıkları saç biçimi.

Bataklık : Çok derin olmayan sularla örtülü batak bölge, aynaz, azmak. Uygunsuz ve kötü, ahlak dışı durum.

Bataklı : Bataklığı olan (yer).

 

Batak : Üzerine basıldığında çöken çamurlaşmış toprak. Kötü durum, içinden çıkılmaz iş. Hayır gelmez, yarar sağlamaz, batmış. Elde bulunan kâğıtlara göre o turda kaç adet el kazanacağı üzerine tahminde bulunup en az, tahmin ettiği kadar el kazanmaya dayalı bir iskambil oyunu.

Bata : Arapça kökenli battâl: Büyük, işe yaramaz (Erzincan Merkez). Bu yıl: Bâta yağış fazla oldu. Bu kere, bu kez: Bâta unumuz iyi üvündü.

Diğer dillerde Kırkbeş derecelik doğru anlamı nedir?

İngilizce'de Kırkbeş derecelik doğru ne demek ? : forty-five degree line, 45° line, 45-degree line