Kıymalı; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

 

Yerel Türkçe anlamı:

İçine kıyma, soğan konularak yapılmış olan pide.

Kıymalı kısaca anlamı, tanımı:

Kıymalı börek : Soğan ve çeşitli baharatlar katılmasıyla hazırlanan kavrulmuş kıymanın iç olarak kullanıldığı börek türü.

Kıymalı ıspanak : İnce kıyılmış ıspanak, soğan, kıyma ve sıvı yağ ile hazırlandıktan sonra pirinç, salça ve tuz eklenen bir yemek türü.

Kıymalı makarna : İçinde kavrulmuş kıyma bulunan makarna yemeği.

Kıymalı pide : Etli pide.

Kıymalı yumurta : İçine kavrulmuş kıyma konularak hazırlanan yumurtalı yemek.

Kıyma : Çekilmiş et. Küçük kuşbaşı etlerden kavrularak yapılmış kışlık kavurma. Kıymak işi.

Kıymalık : Kıyma yapmaya elverişli olan.

Gözleme : Gözlemek işi, tarassut. İçine peynir, kıyma, patates vb. konularak yufkadan hazırlanan, sacda veya yağda kızartılan bir hamur işi, dürme. Özel araçlarla inceleme. Meralarda yağışın toprakla tutulması ve yem üretiminin artırılması amacıyla 40-50 santimetre aralıklarla 15-20 santimetre çapında ve 7-8 santimetre derinliğinde çukurlar açılması.

Börek : Açılmış hamurun veya yufkanın arasına, peynir, kıyma, ıspanak vb. konularak çeşitli biçimlerde pişirilen hamur işi.

Pide : Mayalı hamurdan yapılan, isteğe göre üzerine yumurta, kıyma, peynir, pastırma vb. konarak pişirilen, ince, yayvan yiyecek.

Hamur : İyi pişmemiş (ekmek ve hamur işleri). Unun su veya başka sıvılarla yoğrulmuş durumu. Kâğıtta tür, nitelik. Ağrı iline bağlı ilçelerden biri. Öz, asıl, maya.

Kurt : Köpekgillerden, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da yaşayan, postu gri sarı renkli, yırtıcı, etçil memeli hayvan (Canis lupus). Yumuşak vücutlu, uzun gövdeli, omurgasız, bacaksız, ayaksız veya çok ilkel ayaklı küçük hayvan. İşini iyi bilen, aldanmaz, kurnaz. Güney gök küresinde, Akrep ile Boğa arasında bulunan takımyıldız. Bazı böceklere veya bazı böcek kurtçuklarına verilen ad. Bir yeri, bir şeyi iyi bilen.

İçinde : ... ile dolu bir biçimde. Süresince, zarfında. Ortamında.

Kıymalıcı : Lahmacun satan

Kıymalı ile ilgili Cümleler

  • Kıymalı makarna mı güzel yoksa içli köfte mi?
  • O bir dilim yumurtalı kıymalı börek yedi.

Diğer dillerde Kıymalı anlamı nedir?

İngilizce'de Kıymalı ne demek? : [Kiymali] n. chopping up, mincing, ground beef, ground meat, minced meat, hamburger, chop meat, mince

v. mince, chop up, sacrifice, sliver, hack

Fransızca'da Kıymalı : fait avec du hachis

Kıymalı ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Kıymalı nedir? Kıymalı ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Kıymalı tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Kıymalı hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

  • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zarar vermeyece...
  • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
  • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
  • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
  • Hallaçlık: hallacı nasıl bulabilirim mersindeyim...