Kalıntılar nedir, Kalıntılar ne demek

Kalıntılar; Maliye alanında kullanılan bir terimdir.

Teknik terim anlamı:

Öneli gelmiş ve bitmiş olduğu halde ödenmemiş olan borç artıkları.

Kalıntılar ile ilgili Cümleler

 • İnsan kalıntıları içeren bir kutuyu kazarak çıkardılar.
 • Tek kanıt iç çamaşıra yapışmış meni kalıntılarıydı.
 • Bu kalıntılar hakkında daha fazla bilmek istiyorsan, bir arkeoloğa sormalısın.
 • Tüplü dalgıçlar suyun altında altın paralar, antik kalıntılar, soyu tükenmiş hayvanların kalıntıları dahil birçok ilginç şeyler buldu.
 • İnsan şehirleri kalıntıları Dünyayı benekler.
 • Eski bir uygarlıkla ilgili kalıntılar bulduk.
 • Onlar tarihte kaybolmuş bir uygarlığın kalıntılarını çaldılar.
 • Kalıntılar görülmeye değerler.
 • Eski hisarın kalıntılarına bakıyorduk.
 • Kalıntıları görülmeye değer.
 • Dedektifler fabrikanın kömürleşmiş kalıntılarında yürüdüler.
 • Ben terk edilmiş bir köyün kalıntıları yanında kamp kurdum.

Kalıntılar tanımı, anlamı

Kalı : Halı

Kalın : Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyutu çok olan (cisim), ince karşıtı. Yoğun, akıcılığı az olan. Gelin olacak kıza erkek tarafından verilen para veya armağan, ağırlık. Enli ve gür (kaş). Pes (ses). Mayalı hamurun parçalara ayrılıp tandırda pişirilmesiyle elde edilen ekmek türü. Etli, dolgun.

 

Kalıntı : Artıp kalan şey, bakiye. İz, işaret. Bir toplum, kültür, uygarlık vb.nden artakalan şey. Eski çağlardan kalmış şehir veya yapı, ören, harabe.

Baklagil tohumu kalıntıları : İnsan gıdası için kullanılamayan fasulye, mercimek gibi baklagillerin paketlenmesi ve işlenmesi sonunda ele geçen kırık, küçük, büyük ve ayrılmış tanelerden oluşan kalıntılar.

Eleme kalıntıları : Hububat tanelerinin temizlenmelerinden elde edilen hafif ve kırık hububat tanelerini ve diğer zirai tohumlarını, yabani ot tohumlarını, kabukları, kavuzları, boğumları, saman elevator veya değirmen tozu, kum ve toprak içerebilen kalıntılar.

Endüstri kalıntıları : Hayvan beslemede yem maddesi olarak kullanılan ve esas ürün dışında kalan değirmencilik, şeker endüstrisi, yağ endüstrisi, nişasta endüstrisi ve fermantasyon endüstrisi kalıntıları.

Hububat danaleri eleme kalıntıları : Hafif ve kırık taneler, yabani kara buğday, yabani yulaf dâhil, % 70 veya daha fazla taneden oluşması gereken % 6.5 den fazla kül içermeyen, çoğunluğu oluşturan tane adı ilk kelime olarak belirtilen bir yan ürün.

Kalıntılar kuramı : Uygar bir toplumun, ilkellerde benzerleri saptanan halkbilim ürünlerini, o uygar toplumun ilkel çağlarından kalma birer kalıntı ürün olarak benimseyen insanbilim okulunun bir görüşü, bk. uygar toplum, ilkel, kalıntı, insanbilim okulu. karşılığı akrabalık kuramı.

Kalıntılar yöntemi : (Mill) Bir etkinin açıklanamayan parçasının ondan önceki durumun parçasının sonucu olabileceği görüşüne dayanan tümevarım yöntemi.

 

Karışık eleme kalıntıları : % 27'den fazla ham selüloz ve % 15 den fazla ham kül içermemesi gereken hububat eleme kalıntıları dışında kalan yan ürünler.

Meyve işleme kalıntıları : Meyvelerin meyve suyu, meyve şarabı, reçel ve marmelat gibi ürünlere işlenmeleri sırasında ele geçen meyve posası veya meyve melası gibi yan ürünler.

Mezbaha kalıntıları : Mezbaha yan ürünleri.

Nişasta sanayi kalıntıları : Nişasta endüstrisi yan ürünleri.

Temizleme kalıntıları : Kavuz, yabancı ot tohumları, toz-toprak ve diğer yabancı maddeler gibi hububat tanelerinden ayrılan maddeler.

Artıklar : Zonguldak şehri, Ormanlı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Artıkla : Fazla.

Ödenme : Ödenmek işi.

Bitmiş : Donmuş, katılaşmış pekmez. Yağ veya pekmezin zaman aşımından geçmiş, bozulmuş hâli.

Artık : İçildikten, yenildikten veya kullanıldıktan sonra geriye kalan. Daha çok, daha fazla. (a'rtık) Bundan böyle, bundan sonra. Bir şeyin harcandıktan veya kullanıldıktan sonra artan bölümü. Büyük ve tam aralıkların yarım ses artmış hâli.

Olan : Oğlan. Oğlan, erkek çocuk. Vakia, olan. Oğul, evlat.

Diğer dillerde Kalıntılar anlamı nedir?

İngilizce'de Kalıntılar ne demek ? : in arrears, outstandings, overdues