Kayahisar nedir, Kayahisar ne demek

Kayahisar; Yerleşim Merkezi olarak kullanılan bir sözcüktür.

Gezilecek Görülecek bir yer olarak anlamı:

Elâzığ kenti, Arıcak belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Siirt ilinde, Cevizlik nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Kayahisar anlamı, tanımı

Kayah : [Bakınız: koyak]. Küçük vadi. Sel yatağı. Güneş görmeyen kuytu yer

Kaya : Büyük ve sert taş kütlesi. Kayaç.

Hisar : Bir şehrin veya önemli bir yerin korunması için taştan yapılmış, yüksek duvarlı ve kuleli, çevresinde hendekler bulunan küçük kale, kermen, germen. Klasik Türk müziğinde bir birleşik makam. Klasik Türk müziğinde re diyez notası.

Yerleşim yeri : Bir toplumsal kümenin ya da daha kalabalık bir nüfus topluluğunun, yaşamak ve ekonomik etkinliklerini sürdürebilmek amacıyla seçip yerleştikleri kent, kasaba, köy ya da daha küçük bir yer.

Cevizlik : Ceviz ağacının çok olduğu yer.

Yerleşim : Yerleşme, iskân.

Belediye : İl, ilçe, kasaba, belde vb. yerleşim merkezlerinde temizlik, aydınlatma, su, toplu taşıma ve esnafın denetimi gibi kamu hizmetlerine bakan, başkanı ve üyeleri halk tarafından seçilen, tüzel kişiliği olan örgüt, şehremaneti. Bu örgütün bulunduğu bina.

Cevizli : Cevizi olan, ceviz katılmış.

Elazığ : Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

 

Nahiye : Bucak. Bölge.

Arıcak : Elâzığ iline bağlı ilçelerden biri.

Merkez : Bir bölgenin veya kuruluşun yönetim yeri. Biçim, tarz. Bir işin öğretildiği yer. Bir kapalı eğrinin veya bazı çokgenlerde köşegenlerin kesişme noktası. Bir dairenin veya bir küre yüzeyinin her noktasından aynı uzaklıkta bulunan iç nokta, özek. Belirli bir yerin ortası. Polis karakolu. Bir işin yoğun olarak yapıldığı yer.

Beledi : Şehirle ilgili. Pamuklu, kalın bir tür kumaş. Yerleşik.

Bağlı : Bir bağ ile tutturulmuş olan. Gerçekleşmesi bir şartı gerektiren, vabeste. Kapatılmış olan, kapalı. Halk inanışına göre, büyü etkisiyle cinsel güçten yoksun edilmiş (erkek). Bir kimseye, bir düşünceye, bir hatıraya saygı, aşk vb. duygularla bağlanan, sadık, tutkun. Bir kuruluşun yetkisi altında bulunan. Sınırlanmış, sınırlı.

Arıca : Temiz, tertemiz, saf, iyi. Pak, temiz. Temizce, arı gibi. Batman şehrinde, Gercüş ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu ilinde, Çatalzeytin ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehrinde, Gediz ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Samsun kenti, Vezirköprü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Hilvan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

 

Ceviz : Cevizgillerin örnek bitkisi olan, uzun ömürlü, gövdesi kalın, kerestesi değerli, yurdumuzda çok yetişen ağaç (Juglans regia). Bu ağacın kerestesinden yapılmış. Bu ağacın dışı kabuklu, içi yağlı ve nişastalı yemişi, koz.

Siirt : Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

Kent : Şehir. Site.

Yeri : Yürü. Utanmaz: Yêriliğin cezasını çekti.

Merk : Evlek. Yara ya da çıban yangısı. Bir kabın, borunun içindeki tortu, pas. Tarla içindeki her bir bölüm (Erzincan Merkez).

Diğer dillerde Kayaçbilim anlamı nedir?

İngilizce'de Kayaçbilim ne demek ? : petrology