Keten tohumu nedir, Keten tohumu ne demek

  • Keten bitkisinin, yağı çıkarılan veya dövülerek hekimlikte kullanılan küçük taneleri, zeyrek (II)
  • Önemsiz, değersiz kimse.

"Keten tohumu" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Sus ulan keten tohumu. Bak hâlâ konuşuyor." - H. Taner

Kimya'daki anlamı:

Linacere bitkisinin kurutulmuş olgun tohumları. Yağı, musilaz, proteinler ve linamerin taşır; yatıştırıcı, yumuşatıcı olarak kullanılır.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Yağlı tohumlardan olan, doymamış yağ asitlerince zengin, linamarin adında siyanojenik glikozit bulunduran keten bitkisinin tohumu, zeyrek.

İngilizce'de Keten tohumu ne demek? Keten tohumu ingilizcesi nedir?:

linseed, flaxseed

Keten tohumu hakkında bilgiler

[Bakınız: keten]

Keten tohumu anlamı, tanımı:

Keten : Bu bitkinin liflerinden yapılmış (dokuma vb.). Ketengillerden, çiçekleri mavi renkte ve beş taç yapraklı, lifleri dokumacılıkta kullanılan bir bitki (Linumusitatissimum).

Tohum : Bitkilerde döllenme sonunda yumurtacıktan oluşan ve yeni bir bitki oluşmasını sağlayan tane. Soy sop, döl, nesil, sülale. Spermatozoit. Ortaya bir sonuç çıkaran, bir sonucun oluşmasına sebep olan şey.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

 

Hekimlik : Hekim olma durumu.

Küçük : Kısık, parlak olmayan (ses). Yaşı daha az olan. Geri aşamada. Boyutları, benzerlerininkinden daha ufak olan, mikro, büyük karşıtı. Niteliği aşağı olan, bayağı. Niceliği az olan. Makam, rütbe, derece bakımından daha aşağı olan kimse. Değersiz, önemsiz. Küçük abdest.

Tane : Çekirdekli küçük meyve. Herhangi bir sayıda olan şey, adet. Bazı bitkilerin tohumu.

Zeyrek : Anlayışlı, uyanık, zeki. Keten tohumu.

Önemsiz : Önemi olmayan, ehemmiyetsiz.

Değersiz : Değeri olmayan veya değeri çok az olan, önemsiz, kıymetsiz, naçiz.

Kimse : Herhangi bir kişi, kim olduğu bilinmeyen kişi.

Keten tohumu eleme kalıntısı küspesi : Keten tohumunun temizlenmesi sırasında ayrılan, daha küçük ve kusurlu keten tohumları, yabancı ot tohumları, diğer yağlı tohumlar ve yem değeri taşıyan diğer yabancı maddelerden özütlemeyle yağı alındıktan sonra elde edilen öğütülmüş bir ürün, zeyrek eleme kalıntısı küspesi.

Keten tohumu küspesi : Keten tohumundan yağın alınmasıyla elde edilen protein bakımından zengin yem maddesi.

Keten tohumu özütü küspesi : Keten tohumundan özütleme işlemi yardımıyla yağın çoğu alındıktan sonra kalan pulcukların öğütülmesiyle elde edilen bir ürün, zeyrek ekstraksiyon küspesi.

Keten tohumu pres küspesi : Keten tohumundan mekanik özütleme işlemi yardımıyla yağın çoğu alındıktan sonra kalan cips veya kalıpların öğütülmesiyle elde edilen, % 10'dan fazla ham selüloz içermeyen bir ürün, zeyrek pres küspesi.

 

Keten tohumu yağı : Keten tohumundan elde edilen sarı renkte bir yağ. Hava temasında çabucak kurur, boya ve verniklerde, lastik dolgusunda, deride kullanılır. Keten tohumundan elde edilen, esansiyel yağ asitlerince zengin bitkisel yağ.

Diğer dillerde Keten tohumu anlamı nedir?

İngilizce'de Keten tohumu ne demek? : n. linseed, flaxseed

Almanca'da Keten tohumu : n. Leinsamen