Kum havuzu nedir, Kum havuzu ne demek

Kum havuzu; bir spor terimidir.

  • Atletlerin tek ve üç adım atlamada incinmemeleri için düştükleri yere yapılmış, içi kumla doldurulmuş alan

Kum havuzu tanımı, anlamı:

Havuz : Kum, asit vb. konulan çukur yer. Büyük gemilerin onarılmak için çekildikleri yer. Su biriktirme, yüzme, çevreyi güzelleştirme vb. amaçlarla altı ve yanları mermer, beton benzeri şeylerden yapılarak içine su doldurulan, genellikle üstü açık yer. Bir amaç güdülerek farklı kaynaklardan gelen paranın ilgililere daha sonra paylaştırılmak üzere toplandığı belirli bir yer.

Atlet : Atletizmle uğraşan kimse, atletizmci. Kolsuz, askılı fanila.

Adım : Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. İki diş arasındaki aralık. Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol.

Atlama : Atlamak işi. Belirli bir yerden gerilip hız alarak yapılmış olan sıçrama ile vücudu yerden kesip daha uzak bir yere kondurma veya belli bir yükseklikten aşırma. Bu biçimde en uzağa atlamak veya en yükseği aşmak amacıyla yarışılan atletizm dalı.

 

İncinme : İncinmek işi.

Kumla : Kumluk yer, geniş kumsal.

Kum havuzu ile ilgili Cümleler

  • Ali ve Mary birlikte kum havuzunda oynadılar ve kum kaleler yaptılar.
  • Şu çocuk kum havuzunda bir tünel kazdı.

Diğer dillerde Kum havuzu anlamı nedir?

İngilizce'de Kum havuzu ne demek? : n. sandbox