Mısır unu nedir, Mısır unu ne demek

  • Kuru mısır tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen un

"Mısır unu" ile ilgili cümle örnekleri

  • "İstanbul'da mısır unundan baklava yapılırmış diye bir gün köye geldi." - S. F. Abasıyanık

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Kepek veya embriyo içermeyen veya çok az eden öğütülmüş mısırın çakmak taşına benzeyen sert kısmının çok inceltilmesiyle oluşan ürün.

İngilizce'de Mısır unu ne demek? Mısır unu ingilizcesi nedir?:

corn meal

Mısır unu hakkında bilgiler

Mısır unu, Mısırın öğütülmesiyle elde edilen ince toza verilen addır. Başta ekmek ve hamur işleri olmak üzere pek çok gıdada kullanılır.

Mısır unu anlamı, kısaca tanımı:

Mısır : Bu bitkinin koçan üzerindeki taneli ürünü. Buğdaygillerden, gövdesi boğumlu ve kalın, yaprakları şerit biçiminde, boyu yaklaşık 2 metre olabilen, erkek çiçekleri tepede salkım durumunda, dişi çiçekleri yaprakla gövde arasında koçan biçiminde olan bir kültür bitkisi (Zea mays). "Duymayan kalmadı" anlamındaki Mısır'daki sağır sultan bile duydu atasözünde geçen bir söz. Bu ürünün taneleri.

Öğütülme : Öğütülmek işi.

Tane : Bazı bitkilerin tohumu. Herhangi bir sayıda olan şey, adet. Çekirdekli küçük meyve.

İnce : Taneleri ufak, iri karşıtı. Akışkanlığı çok olan, yoğun ve koyu olmayan (sıvılar). Ayrıntılı. Düşünce, duygu veya davranış bakımından insanın sevgi ve saygısını kazanan, zarif, kaba karşıtı. İyiden iyiye, enikonu, ayrıntılı. Aşırı özen gerektiren, kaba karşıtı. Tiz (ses), pes karşıtı. Hafif, gücü az. Kendi cinsinden olanlara göre dar ve kalınlığı az olan, kalın karşıtı. Zayıf.

 

Ekmek : Tahıl unundan yapılmış hamurun fırında, sacda veya tandırda pişirilmesiyle yapılmış olan yiyecek, nan, nanıaziz. Bir bitkiyi üretmek için toprağa tohum atmak veya gömmek. Birini uydurma bir sebeple bırakıp gitmek, savuşmak, atlatmak. Bir şeyin başlamasına yol açacak sebepleri hazırlamak. Yemek, aş. İnsanı geçindirecek iş, kazanç. Toprağı ekip biçmek için kullanmak. Serpmek. Parayı boşuna harcamak, ziyan etmek. Yarışta geçmek.

Hamur : Kâğıtta tür, nitelik. Ağrı iline bağlı ilçelerden biri. Unun su veya başka sıvılarla yoğrulmuş durumu. İyi pişmemiş (ekmek ve hamur işleri). Öz, asıl, maya.

Gıda : Besin.

Diğer dillerde Mısır unu anlamı nedir?

İngilizce'de Mısır unu ne demek? : n. cornflour, farina

Fransızca'da Mısır unu : farine de maïs