Malt kuru posası nedir, Malt kuru posası ne demek

Malt kuru posası; Veteriner alanında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

En çok % 3 bağdaşık durumda kuru şerbetçi otu posası içerebilen sıkılıp özüte edilmiş olan maltlaştırılmış arpanın veya bira imalinde kullanılan diğer tanelerin maltlarının kurutulmuş posası, kurutulmuş arpa biracılık posası.

Malt kuru posası kısaca anlamı, tanımı

Kuru : Suyu, nemi olmayan, yaş ve nemli karşıtı. Katıksız, yanında başka şey olmayan (yiyecek). Zayıf, çelimsiz, arık, sıska, kaknem. Canlılığını yitirmiş (bitki). Daha sonra kullanılmak için kurutulmuş, taze ve yeşil karşıtı. Heyecanı, tadı olmayan, tekdüze. Kuru fasulye. Salgısı olmayan. Etkisi ve sonucu olmayan. Döşenmemiş, çıplak. Yağış almayan veya üzerinde bitki olmayan. Akıcı olmayan, duygudan yoksun

Malt : Bira yapmak için çimlendirilip kurutularak hazırlanmış arpa.

Posa : Suyu alınmış her tür yiyecek maddesinin artığı. Ezilmiş pancarın soğuk suda birkaç kez sıkılmasından sonra geriye kalan ve suda erimeyen artık. Tortu, çökelti.

Malt kuru posası unu : En az % 35 protein ve en çok % 10 rutubet içeren kabuğu ayrılmış kuru malt posası, arpa malt posası unu.

Kurutulmuş arpa biracılık posası : Malt kuru posası.

Şerbetçi otu posası : Şerbetçi otundan bira üretimi sırasında elde edilen, yapısında yüksek düzeyde tanen bulunması ve acı lezzete sahip olması nedeniyle kurutulup melas veya diğer yemlerle karıştırılarak geviş getiren hayvanlara az miktarlarda verilen yan ürün.

 

Şerbetçi otu : Yaprakları karşılıklı, sapı sarılgan olan, çiçekleri yumurtamsı kozalaklara dönüşen ve kozalaklarından bira yapımında yararlanılan çok yıllık ve otsu bir bitki (Humulus lupulus).

Biracılık : Biracının yaptığı iş.

Bağdaşık : Birbirlerine benzer karakterlere veya yapıya sahip parça veya birimlerden oluşan (bütün veya topluluk), mütecanis, homojen.

Şerbetçi : Şerbet yapan veya satan kimse. Şerbet satılan yer.

Bağdaş : Sağ ayağı sol uyluğun, sol ayağı sağ uyluğun altına alarak oturma biçimi.

Şerbet : Meyve suyu ile şekerli su karıştırılarak yapılmış olan içecek. Bazı maddelerin suda eritilmişi. Sözlenmek veya nişanlanmak üzere tarafların anlaşması durumunda tören yapılarak içilen içecek. Belli törenlerde konuklara sunulan şekerli içecek.

Biracı : Bira yapıp satan kimse. Çok bira içen kimse.

Kurutu : Cimri.

İçere : İçeri.

Kurut : Kurutulmuş süt ürünü.

Şerbe : Küçük toprak testi.

Tanel : Şafak gibi aydınlık, güçlü eli olan kimse.

 

Diğer : Başka, özge, öteki, öbür.

Bağda : Ayağa vurulan, ipten, ağaçtan veya demirden yapılan köstek. Çelme, güreşte bacak atma: Hasan pehlivan yaman bağdacıdır. Engel, güçlük: Oğlanın düğün işi bağda oldu harmanları gecirgettik. Kement, bağ, düğüm. Yürüme çağına gelen çocukların yürüyememe durumu. Buğday. Çelme: Ne bağda atıyon?. Güreşçi çelmesi, sarma.

Diğer dillerde Malt kuru posası anlamı nedir?

İngilizce'de Malt kuru posası ne demek ? : malt dry pulp