Malt kuru posası unu nedir, Malt kuru posası unu ne demek

Malt kuru posası unu; Veteriner alanında kullanılan bir terimdir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

En az % 35 protein ve en çok % 10 rutubet içeren kabuğu ayrılmış kuru malt posası, arpa malt posası unu.

Malt kuru posası unu anlamı, kısaca tanımı

Malt kuru posası : En çok % 3 bağdaşık durumda kuru şerbetçi otu posası içerebilen sıkılıp özüte edilmiş olan maltlaştırılmış arpanın veya bira imalinde kullanılan diğer tanelerin maltlarının kurutulmuş posası, kurutulmuş arpa biracılık posası

Unu : İmrenme, kıskanma, şaşma anlatan ünlem. Onu.

Kuru : Suyu, nemi olmayan, yaş ve nemli karşıtı. Katıksız, yanında başka şey olmayan (yiyecek). Zayıf, çelimsiz, arık, sıska, kaknem. Canlılığını yitirmiş (bitki). Daha sonra kullanılmak için kurutulmuş, taze ve yeşil karşıtı. Heyecanı, tadı olmayan, tekdüze. Kuru fasulye. Salgısı olmayan. Etkisi ve sonucu olmayan. Döşenmemiş, çıplak. Yağış almayan veya üzerinde bitki olmayan. Akıcı olmayan, duygudan yoksun.

Malt : Bira yapmak için çimlendirilip kurutularak hazırlanmış arpa.

Posa : Suyu alınmış her tür yiyecek maddesinin artığı. Ezilmiş pancarın soğuk suda birkaç kez sıkılmasından sonra geriye kalan ve suda erimeyen artık. Tortu, çökelti.

Arpa malt posası unu : Malt kuru posası unu.

 

Malt posası : Arpadan bira elde edilmesi sırasında geriye kalan, besin madde içeriği bakımından kepeğe eş değer posa, arpa posası.

Ayrılmış : Ayırdedilmiş.

Rutubet : Nem.

Protein : Canlı hücrelerin ana maddesini oluşturan, genel olarak sülfür, oksijen ve karbon ögeleri bulunan amino asit birleşiminden oluşmuş, yumurta akı, et, süt vb. yiyeceklerde bulunan, karmaşık yapılı doğal madde.

İçere : İçeri.

Ayrıl : Karşılaşma sırasında, yumrukoyuncularının birbirlerine kenetlenmeleri ve kendilerinden ayrılmamaları halinde orta hakemin verdiği komut. Bu durumda yumrukoyuncuları bir adım geriye açılırlar ve ancak ondan sonra vurabilirler. İki yolun ayrıldığı yer, yol kavşağı.

Ayrı : Başka, başka türlü. Aynı yerde kalan. Yalnız, tek başına.

Arpa : Buğdaygillerden bir bitki (Hordeum vulgare). Rüşvet. Bu bitkinin ekmek ve bira yapımında kullanılan, hayvanlara yem olarak verilen taneleri.

İçer : Oda, oturma odası.

Çok : Sayı, nicelik, değer, güç, derece vb. bakımından büyük ve aşırı olan, az karşıtı. Aşırı bir biçimde.

Diğer dillerde Malt kuru posası unu anlamı nedir?

İngilizce'de Malt kuru posası unu ne demek ? : malt dry pulp flour