Mors; bir hayvan bilimi terimidir. Dil bilgisi yönünden Türkçe'de özel olarak kullanılır. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

 
 • Morsgillerden, Kuzey Atlantik'te yaşayan, 4 metre uzunluğunda, derisi, dişi ve yağı için avlanan bir memeli hayvan (Odobenus rosmarus).
 • Bu işaretleri almaya ve göndermeye yarayan alet.
 • Gizli işaret
 • Nokta ve çizgilerden oluşan bir alfabe kullanan telgraf dizgesi.

"Mors" ile ilgili cümle örnekleri

 • "Ya iflah olmaz bir utangaçlığın ya da ondan beter bir budala kurnazlığın Mors'udur bunlar." - T. Buğra

Biyoloji'deki anlamı:

Memeliler (Mammalia) sınıfının, etçiller (Carnivora) takımının, morsgiller (Odobenidae) familyasından, 4 m kadar uzunlukta, sırtı yeşilimsi, karnı soluk esmer renkli, derisi, dişi ve yağı için avlanan, Kuzey Atlantik Okyanusu'nda yaşayan bir tür.

Su ürünleri alanındaki kelime anlamı:

Memeliler sınıfından, etçiller (Carnivora) takımının morsgiller (Odobenidae) familyasından, 4 m kadar uzunlukta olabilen, sırtı yeşilimsi, karnı soluk esmer renkli, derisi, dişi ve yağı için avlanan, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yaşayan bir tür.

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Ölüm.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Odobenus rosmarus), Etçiller (Carnivora) takımının morsgiller (Odobenidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 4 m. Sırtı yeşilimsi, karnı soluk esmerdir. Derisi, dişi ve yağı için avlanır. Kuzey Atlantik Okyanusunda yaşar.

İngilizce'de Mors ne demek? Mors ingilizcesi nedir?:

morse, walrus

Mors hakkında bilgiler

Mors kelimesinin farklı anlamları.

Mors ile ilgili Cümleler

 • Komşularımı görmedim ama bana geceleri Mors alfabesiyle mesaj yolladılar.
 • Sinyal lambaları mors alfabesini iletmek için kullanılır.

Mors anlamı, tanımı:

Mors alfabesi : Telgrafçılıkta kullanılan, nokta ve çizgilerden oluşan alfabe.

Morsalkım : Baklagillerden, salkım durumunda mavi, mor, beyaz, pembe renkli çiçekler açan, 20 metreye kadar uzayabilen çok yıllık bir sarmaşık (Wisteria sinensis).

Morsgiller : Memeliler sınıfının yüzgeç ayaklılar alt takımına giren bir familya.

Kuzey : Bulunduğu noktaya göre kuzeyde kalan yer. Yıldız. Sağını doğuya, solunu batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, şimal, güney karşıtı.

Metre : Genellikle desimetre, santimetre, milimetrelere bölünmüş ölçü aracı. Yer meridyen çemberinin kırk milyonda biri olarak kabul edilen, 100 cm'lik temel uzunluk ölçüsü birimi.

Deri : İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan tüy, kıl veya pulla kaplı tabaka, cilt, ten. Toplantı, düğün. Pazar veya panayır kurulan gün, dernek. Bu tabakadan yapılmış. İşlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan postu.

Meme : Vücudun herhangi bir yerinde oluşmuş küçük çıkıntı. Yavrularını emzirmek için, memelilerin göğsünde türlü biçim ve sayıda bulunan, meme başı denilen çıkıntıları olan organ, bicik, emcek, emcik. Gemi çıpasında kolların birleştiği şişkin yer. Bazı araçların meme başına benzeyen bölümü. Ateşli silahların veya bazı patlayıcıların ateşlendiği çıkıntı.

Hayvan : At, eşek, katır gibi türlü hizmetlerde kullanılan yaratık. Kızılan bir kimseye söylenen bir söz. Duygu ve hareket yeteneği olan, içgüdüleriyle hareket eden canlı yaratık. Akılsız, duygusuz, kaba, hoyrat (kimse).

Nokta : Nöbetçi, gözcü, bekçi. Çok küçük boyutlarda işaret, benek. Konu, konu ile ilgili önemli bölüm. Sınır, derece, radde. Cümlenin bittiğini anlatmak için sonuna konulan, küçük benek biçimindeki noktalama işareti (.). Bazı harflerin üzerine konulan ufak işaret. Orta nokta. Yer. Hiçbir boyutu olmayan işaret. Nöbetçi bulunan yer.

Çizgi : Çizilerek veya çeşitli yollarla oluşmuş iz, çizi, hat, tahril. Temel. Bir noktanın yürütülmesiyle oluşan biçim. Bir durumdan başka bir duruma atlanan, geçilen yer, sınır. Yüz ve vücut hatlarının her biri.

Kelime : Anlamlı ses veya ses birliği, söz, sözcük.

Gizli : Görünmez, belli olmaz bir durumda olan, edimsel karşıtı. Niteliği anlaşılmayan, bilinmeyen. Saklı olarak, saklayarak. İlgili kişi veya makamlarca değerlendirilmesi amacıyla kurum içi veya kurumlar arası gönderilen yazının, belgenin, raporun ve yayınların taşıdığı gizlilik derecesini bildiren terim. Başkalarından saklanan, duyurulmayan, saklı kalan, mahrem, mestur, nihan.

İşaret : Belirti, gösterge, alamet. El, yüz hareketleriyle gösterme. Anlam yükletilen şey, anlamlı iz, im.

Morsağı : Morumsu

Morsuk : Marsık.

Morsümbül : Çorum kenti, Seydim nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

Diğer dillerde Mors anlamı nedir?

İngilizce'de Mors ne demek? : v. send messages in Morse

n. mor, humus, rich soil formed from decayed matter

n. bit, curb

Almanca'da Mors : die Morse

Rusça'da Mors : n. морж (M)

adj. моржовый

Mors ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Mors nedir? Mors ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Mors tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Mors hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zarar vermeyece...
 • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
 • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
 • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
 • Hallaçlık: hallacı nasıl bulabilirim mersindeyim...