Okyanus; bir coğrafya terimidir. kökeni arapça dilinden gelmektedir.

 • Kıtaları birbirinden ayıran deniz, ana deniz, umman

"Okyanus" ile ilgili cümle

 • "Atlas Okyanusu. Hint Okyanusu."
 

Okyanus isminin anlamı, Okyanus ne demek:

Erkek ismi olarak; Ana karaları birbirinden ayıran büyük deniz. Kız ismi olarak; Ana karaları birbirinden ayıran büyük deniz.

Osmanlıca Okyanus ne demek? Okyanus Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

bahr-i muhîtî, bahr-i muhît

Okyanus hakkında bilgiler

Okyanus, kıtaları birbirinden ayıran engin, açık denizlerdir. Yeryüzünün yaklaşık üçte ikisini (%70) kaplarlar ve bu alanın yaklaşık yarısında su seviyesi 3.000 metrenin üzerindedir. Büyük su kütlesi demektir. Okyanus kelimesi Yunanca "nehir" anlamına gelen "Okeanos"tan gelmektedir, Yunanlar Cebelitarık Boğazı'ndan gelen güçlü akıntıyı fark etmişler ve bunun bir nehir olduğunu düşünmüşlerdir.

Okyanus ile ilgili Cümleler

 • Okyanus sakindi.
 • Okyanus araştırmasının geleceğini onun geçmişiyle tahmin edeceksek birçok heyecan verici keşifleri elbette dört gözle bekleriz.
 • Bu nehir Pasifik Okyanusuna akar.
 • Okyanus manzaralı bir tablonuz var mı?
 • Europa ve Enceladus'un, yüzeylerinin altında sıvı sudan oluşan bir okyanusa sahip oldukları düşünülmektedir.
 • Şu göl bir okyanus gibi görünüyor.
 • Odamı, okyanus manzaralı bir odayla değiştirebilir misiniz?
 • Okyanus fırtına yüzünden dalgalıydı.
 • Ali okyanusun sesini dinledi.
 • Okyanus gerçekten büyük.
 • Okyanus kirli.
 • Okyanus akıntılarında bir değişiklik oldu mu?
 • Ali Atlantik Okyanusunu hiç görmedi.
 • O öldükten sonra küllerinin okyanusa atılmasını istedi.

Okyanus anlamı, tanımı:

Deniz : Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi. Aydaki düzlükler. Geniş alan. Bu su kütlesinin belirli bir parçası. Çokluk, yoğunluk.

Okyanus çukuru : 3000-4000 metre derinlikten 6000-7000 metre derinliğe kadar devam eden deniz dibi çukuru.

Okyanus iklimi : Orta kuşak kıtalarının batı kıyılarında, batı rüzgârlarının ve sıcak su akıntılarının etkisiyle gelişen bir iklim türü.

Okyanus mavisi : Bu renkte olan. Koyu mavi.

Umman : Okyanus.

Engin : Ucu bucağı görünmeyecek kadar geniş, çok geniş, vâsi. Yüksekte olmayan, alçak (yer), ingin, münhat. Açık deniz. Değer ve fiyatı düşük olan.

Yeryüzü : Yer kabuğu. Dünya.

Yaklaşık : Gerçek değeri ve miktarı değil, ondan az fazla veya eksik bir niceliği gösteren, aşağı yukarı bir değerlendirme yapılarak bulunan, takribî.

Seviye : Düzey.

Metre : Yer meridyen çemberinin kırk milyonda biri olarak kabul edilen, 100 cm'lik temel uzunluk ölçüsü birimi. Genellikle desimetre, santimetre, milimetrelere bölünmüş ölçü aracı.

Büyük : Yetişkin, belli bir yaşa gelmiş. Makam, rütbe, derece bakımından daha üst olan kimse. Boyutları, benzerlerinden daha fazla olan (somut nesne), makro, küçük karşıtı. Çok, ortalamayı aşan (soyut kavram). Büyük abdest. Üstün niteliği olan. Önemli. Niceliği çok olan.

Okyanus fırtına kuşu : Fırtına kuşları (Tubinares) takımının, fırtına kuşugiller (Procellariidae) familyasından, 21 cm kadar uzunlukta, genellikle tüyleri kara, kahverengi, kuyruğu çatallı, Atlantik ve Pasifik okyanuslarında yaşayan göçmen bir tür. (Oceanodroma leucorhoa) Fırtınakuşları (Tubinares) takımının fırtınakuşugiller (Procellariidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 21 cm. Genel olarak tüyleri kara-kahverengidir. Kuyruğu çatallıdır. Göçeder. Atlantik ve Pasifik Okyanuslarının kuzey kıyılarında yaşar.

Okyanusların değişmezliği kuramı : Yerin tarihi süresinde, okyanus havzalarının yerlerinin değiştirilmeyip, bugün bulundukları yerlerde kaldıklarını ileri süren görüş.

Okyanusyalı : Okyanusya kıtasında yaşayan kimse.

Okyanusyalılık : Okyanusyalı olma durumu.

Diğer dillerde Okyanus anlamı nedir?

İngilizce'de Okyanus ne demek? : adj. oceanic

n. ocean, the deep, main, brine, drink

Fransızca'da Okyanus : océan [le]

Almanca'da Okyanus : n. Ozean, Tiefsee, Weltmeer

Rusça'da Okyanus : n. океан (M)

adj. океанический, океанский

 

Okyanus ile ilgili Resimler

Okyanus ile ilgili resimler
Okyanus ile ilgili resimler
Okyanus ile ilgili resimler
Okyanus ile ilgili resimler
Okyanus ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Okyanus nedir? Okyanus ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Okyanus tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Okyanus hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Difüzyon: DİFÜZYON (YAYINMA) OLAYI Ne demek? Farklı yoğunlukta iki ayrı fazda bulunan iki madde moleküllerinin birbiri içine yayılması...
 • Endikasyon: İki anlamı vardır. Herhangi bir hastalığa ilişkin izlenmesi gereken tedavi yöntemlerini ve tedavi içindeki sürecin gidişati...
 • Ekosistem: Ekosistemdeki bozulmaların çevreye etkileri nelerdir? Ekosistemdeki bozulma bir bütün olan çevrenin yapı ve işleyişini olumsu...
 • Ekosistem: Ekosistemlerin belirgin özelikleri nelerdir? Bir ekosistem biyosferin, bir bölümü ya da parçasıdır ; büyüklüğü ya da geni...
 • Yolantı: ..yolantı kelimesi YOLAK veya ( dağda ) patikadan çok farklı değil sanırım....( muğla ) yerkesikde patika az kullanılır..b...