Referandum; bir hukuk terimidir. kökeni fransızca dilinden gelmektedir.

  • Halk oylaması

Referandum kısaca anlamı, tanımı:

 

Halk : Belli bir bölgede veya çevrede yaşayanların bütünü, ahali. Yaratma. Aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu, folk. Aynı soydan gelen, ayrı ülkelerin uyruğu olarak yaşayan insan topluluğu. Bir ülke içerisinde yaşayan değişik soylardan insan topluluklarının her biri. Bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu.

Oylama : Oy kullanma işi.

Halk oylaması : Halkın türlü siyasi ve toplumsal sorunlar karşısında olumlu veya olumsuz görüşünü belirlemek için başvurulan oylama, plebisit, referandum.

Diğer dillerde Referandum anlamı nedir?

İngilizce'de Referandum ne demek? : n. referendum, plebiscite

Fransızca'da Referandum : référendum [le]

Almanca'da Referandum : n. Volksabstimmung

Rusça'da Referandum : n. референдум (M)

Referandum ile ilgili yorumlar  
ali öztürk,
herhangi ciddi bir sistem değişikliğinde, hükümetlerin son bir kez de direkt olarak halka sordukları oylama biçimi olan referandum, aslında demokrasinin işleyişi açısından da son derece önemli bir uygulamadır. Referandum ile bir ülkede demokrasinin direkt halk tarafından yönetildiğini anlamış oluruz. 16 nisan 2017 referandumu da ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. ben şahsen EVET diyeceğim ama hayır diyenlere de saygılıyım elbette. Referandumda hayır da çıksa, evet de çıksa, ülkemiz demokrasi yolunda ilerlemeye devam eder, hiçbir güç bizi yıldıramaz inşaAllah. saygılar.

Bu kısımda Referandum nedir? Referandum ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Referandum tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Referandum hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

  • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zarar vermeyece...
  • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
  • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
  • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
  • Hallaçlık: hallacı nasıl bulabilirim mersindeyim...