Sosyal Medya; bilgisayar veya ileri teknolojili mobil bir cihaz kullanan kişilerin, internet üzerinden oluşturabilecekleri her türlü yazılı, sesli ve görüntülü iletişimi ve paylaşımı sağlayan web siteleridir

 

Sosyal medya; gazete, televizyon ve film gibi geleneksel olan medyadan bir takım farklıklar içerir. Bu saydığımız eski tür medya tipinde, bilgi ve iletişimin yayılması için belirli kaynaklara ihtiyaç duyulurken, sosyal medyada göreceli olarak daha az kaynağa ihtiyaç duyar ve masrafsızdır.

Örneğin, bir sosyal medya hesabı açarak sosyal medyada yerinizi alabilir ve hemen insanlar ile bilgi paylaşmaya başlayıp iletişime geçebilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey, bir internet bağlantısı ile bilgisayar veya mobil (cep telefonu) cihazdır. Sosyal medyada örneğin, bir matbaa yatırımı veya TV yayını yapmak için zorunlu olan bir lisansa ihtiyaç duyulmaz. Bu yönüyle çok pratiktir.

Sosyal Medya siteleri nelerdir?

Dünyanın en önde gelen sosyal medya siteleri aşağıdaki gibidir.

Sosyal medya ile ilgili Cümleler

  • Sosyal medyanın önemi artıyor.
  • Ali sosyal medya'da bir fotoğrafını paylaştı.
  • Sosyal medya gençlerin sözel iletişim becerilerini kısıtlıyor olabilir.

Sosyal Medya anlamı, Sosyal Medya tanımı:

Sosyal Medya, Web 2.0'ın kullanıcıların hizmetine sunulmasından sonra, tek yönlü bilgi paylaşımının değişimine vesile olmuştur. Web 2.0 sonrasında çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımı başlamıştır ve bunu sağlayan medya sistemleri sosyal medya olarak adlandırılmıştır. Sosyal medya; kişilerin internette birbirleri ile oluşturduğu tüm konuşmalar ve yaptıkları her türlü (sesli, yazılı veya görüntülü) paylaşımların tümüdür.

Sosyal ağlar, insanların kendi arasında her türlü içerikleri paylaşmasını mümkün kılan web siteleri ve çeşitli mobil veya benzeri uygulamalar vesilesi ile, herkes aradığı ve çok ilgilendiği yazılara, resimlere ya da videolara ulaşabilmektedir. Küçük gruplar arasında gerçekleşebilen diyaloglar ve paylaşımlar giderek, kullanıcı bazlı içerik (İngilizce: UGC-User Generated Content) üretimini arttırmakta, amatör içerikleri dijital dünyada birer değere dönüştürmektedir.

Sosyal medya aynı zamanda "Kullanıcıların Ürettiği İçerik" ve "Müşterilerin Ürettiği Medya" terimlerini de ortaya çıkarmıştır, bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır. Bu anlamda Sosyal Medya Danışmanlığı ile birlikte Sosyal Medya Uzmanı kavramları da dikkat çekmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı nedir?

Kendisini sosyal medya konusunda uzmanlaştırmış, bu alanda her türlü bilgi ve tecrübeye sahip, sosyal medyanın inceliklerini bilen ve kendisi ile bu konuda çalışma yapılabilecek kişilere "Sosyal Medya Uzmanı" denir. Sosyal medya uzmanları aynı zamansa sosyal medya danışmanlığı da yapabilecek olan kişilerdir. Bu kişiler özellikle kurumsal olarak hizmet vermektedir. Kurumların sosyal medyadaki etkinliklerini arttıracak faaliyetler ve stratejiler üreterek, orta ölçekli firmaların veya büyük şirketlerin daha fazla kar elde etmelerine katkı sağlayabilirler.

 

 

Sosyal Medya ile ilgili Resimler

Sosyal Medya ile ilgili resimler
Sosyal Medya ile ilgili resimler
Sosyal Medya ile ilgili yorumlar  
sosyal haberler,
sosyal medyanın bir başka önemli yönü de, haberler alanında çok büyük bir gelişim göstermesidir. artık birçok olayı daha tvlerde veya gazetelerde yayınlanmadan önce sosyal platformlarda görebiliyoruz. bu anlamda twitter ve youtube birinci sırayı ortaklaşa paylaşıyorlar. belki twitter biraz daha önde olabilir bu konuda. bazen bir siyasinin beklenmedik video kaset skandalı ile, bazen de son dakika haber sayılabilecek bir olaya şahit olan bir vatandaşın telefonundan çektiği görüntüyle sosyal medyanın hızına yetişebilen yok şimdilik. bu trend gittikçe büyüyeceğe benziyor. birçok reklam ajansı, insanlar nereye toplanıyorsa, orayı ticari gelecekleri için önemli görüyor. bu da facebook'ta toplanan yaklaşık 1 milyar kullanıcının sonucu olsa gerek. facebook inc., twitter ve youtube a.ş. kayıtlı üye sayıları ile birer devlet kadar nüfusa sahip olma yolunda ilerliyorlar.
sosyal medya danışmanı,
sosyal medya günümüz teknolojisinde artık birçok alanın yerini almış durumdadır. internet'in gelişimi ile birlikte, televizyon izleyenlerin sayısında ciddi düşüşler gözlenmiştir. bu durum, sosyal medyanın daha etkin kullanılmasına sebep olmuş ve artık birçok insan, tv dizilerini web sitelerinden, yeni upload edilen bölümlerin haberlerini de, ilgili sitelerin facebook veya twitter gibi sosyal paylaşımlarından elde eder olmuşlardır. sosyal medya, tüm bunlarla birlikte, geçmişin SMS ile haberleşme alışkanlığını tamamen yok etmiştir. Kısa mesaj gönderme alanında WhatsApp uygulaması resmen bir çığır açmıştır. Birçok genç şimdilerde sms'i uzun zamandır kullanmadığını anlatır durur. Sosyal paylaşım sitelerinin bir başka yönünü de reklamlar oluşturmaktadır. Eskiden sadece televizyon ve gazete okuyan insanlara ancak bu yollar ile ulaşılır ve reklam yapılabilirdi. Fakat şimdilerde her sosyal platformun kendine has reklam ağı bulunmaktadır. İşverenler sosyal medya uzmanlarının doğru yönlendirmeleriyle, en az bütçe ile en iyi sonuçlara ulaşabilmektedirler. Bu anlamda reklam partnerlerinin de önemi artmış olmaktadır.

Bu kısımda Sosyal Medya nedir? Sosyal Medya ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Sosyal Medya tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Sosyal Medya hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı: 29 ekim ile ilgili şiir arıyordum ama bu yazı da çok işime yarayacak. ödevim için çok faklı bir makale oldu. çok teşekkür...
  • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zar...
  • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
  • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
  • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....