Tarçın nedir, Tarçın ne demek

Tarçın; bir bitki bilimi terimidir. kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Defnegillerden, genel olarak Asya'nın güneyinde yetişen ve değişik türleri bulunan bir ağaç (Cinnamomum).
  • Bu ağacın, içinde kokulu bir yağ bulunmadolayısıyla baharat gibi kullanılan kabuğu

"Tarçın" ile ilgili cümleler

  • "Sakalının rengi kınaya, kokusu sirkelenmiş tarçına benzer." - F. R. Atay

Yerel Türkçe anlamı:

Evlenen kızın, baba evine ilk kez gelme töresi.

Tarçın isminin anlamı, Tarçın ne demek:

Kız ismi olarak; Defnegillerden, genellikle Asya'nın güneyinde yetişen ve değişik türleri bulunan bir ağaç. Bu ağacın, içinde kokulu bir yağ bulunması dolayısıyla baharat gibi kullanılan kabuğu.

Fransızca'da Tarçın ne demek?:

canelle

Tarçın hakkında bilgiler

Tarçın (Cinnamomum), defnegiller familyasından anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaç cinsi.

Diğer Türk dillerinde de (Azerice darçın; Türkmence dalçın; Kırgızca darçin; Kazakça darşın) kullanılan Türkçedeki tarçın sözü «Çin ağacı» anlamına gelen Farsça dārçïn (دارچين) kelimesinden alıntıdır. Farsçadaki uzatımlı diğer bir form olan dārçïnï (دارچينى) kelimesinden de Arapçaya dārşïnï (دارشينى), Tibetçeye dal çini biçiminde geçmiştir.

 

Tarçının bilimsel adındaki cins adı olan "Cinnamomum", Yunanca'daki "kinnamomon" sözcüğünden gelir. İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biridir. M.Ö. 3000 Çinliler tarafından kullanılıyordu. Avrupa'da 16.'dan 18.yy'a kadar en değerli ve pahalı baharatlarından biri sayılıyordu. Ünlü tüccar Anton Fugger 1530'da İmparator V. Karl'ın borç senetlerini onun gözleri önünde tarçın baharat çubuklarından oluşan bir ateşle yakmış, böylece kendi zenginliğini kanıtlamıştır.

Esasen ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir. Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir. Kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli, tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Tanen ve uçucu yağ taşır. Baharat olarak kullanılır. Meyveleri de baharlı, lezzetli ve tarçın kokuludur, tarçın yerine kullanılır. Tatlılara, özellikle de sütlü tatlılara çeşni olarak katılır. Kahve, çikolata ve meyve soslarında, içeceklerde de yaygın olarak kullanılır.Mutfakta Kullanılışı Kuzu eti, tas kebabı, çeşitli soslar, sütlü ve pirinçli tatlılar, çikolatalı kekler, tartlar, punç, sıcak şarap, çay vb.

Tarçın ile ilgili Cümleler

  • Neden kahvene biraz tarçın koymayı denemiyorsun?
  • Pişmiş elmalara şeker ve tarçın ekle.
  • Üç tane tarçınlı çörek alabilir miyim?
  • Ali tarçınlı çayı seviyor.

Tarçın anlamı, kısaca tanımı:

 

Defne : Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaç, develik (Laurus nobilis).

Asya : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Güney : Lodos. Solunu doğuya, sağını batıya veren kimsenin tam karşısına düşen yön, dört ana yönden biri, cenup, kuzey karşıtı. Güneş gören yer. Denizli iline bağlı ilçelerden biri.

Ağaç : Tahta, kereste. Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki. Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan.

Kokulu : Kokusu olan.

Baharat : Yiyecek ve içeceklere hoş koku ve tat vermek için kullanılan tarçın, karanfil, zencefil, karabiber vb. maddeler, bahar.

Tarçın rengi : Bu renkte olan. Sarı ile kahverengi arası bir renk, tarçıni.

Tarçıni : Tarçın rengi. Bu renkte olan.

Genel : Bir genelleme sonucunda elde edilen. Yetkisi ve sorumluluğu çok olan. Bir şeye veya bir kimseye özgü olmayıp onun bütün benzerlerini içine alan, umumi. Herkesin yararlanabileceği (yer, nesne). Ayrıntıları göz önüne alınmayarak bütünü bakımından ele alınan.

Değişik : Farklı. Yedek iç çamaşırı, giyecek. Alışılmışın dışında bir özelliği bulunan. Çok hastalık geçirerek gelişmemiş çocuk. Değiştirilmiş, muaddel.

Bulunma : Bulunmak işi.

Dolay : Bir yeri saran başka yerlerin bütünü, civar.

Familya : Karı, eş. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile. Aile.

Güneydoğu : Güneyle doğu arasındaki yön.

Yaprak : Kat kat ayrılabilen şeylerde kat. Börek, baklava vb. şeylerde yufka. Eni 50, boyu 75 santimetre olan bayrak ölçüsü. Bitkilerde solunum, karbon özümlenmesi, terleme vb. olayların oluştuğu, çoğu klorofilli, yeşil ve türlü biçimdeki bölümler. Kitap, defter vb. şeylerde ön ve arka yüzü oluşturan kâğıtlardan her biri, varak. Birkaç parça eklenerek yapılmış olan şeylerde her parça. Sarma yapılmış olan asma yaprağı.

Tarçın ağacı : (botanik)

Tarçın renkli ördek : Ana vatanı Amerika olan, ormanlarla çevrili göl ve nehir kıyılarında yaşayan, çiftler hâlinde beslenen ördek ırkı.

Diğer dillerde Tarçın anlamı nedir?

İngilizce'de Tarçın ne demek? : n. cinnamon

Fransızca'da Tarçın : cannelle [la]

Almanca'da Tarçın : n. Kaneel, Zimt

Rusça'da Tarçın : n. корица (F)