Tersiyer folikül nedir, Tersiyer folikül ne demek

Tersiyer folikül; Veteriner alanında kullanılan bir kelimedir.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Üçüncül folikül.

Tersiyer folikül anlamı, kısaca tanımı

Foli : Tohum ekmek için toprağa açılan küçük çukur

Folik : Kabak ekilen çukur. Su kabağı.

Folikül : Küçük kese şeklindeki yapı. Ovaryumda oositi saran bir grup hücre. 3.Graaf, Graff folikülü. 4.Saçın dibinde bulunan hücrelerin meydana getirdiği yapı. Küçük kese biçimindeki yapı. Memelilerde yumurtalıkta bulunan ve olgunlaşmış yumurtayı saran kesecik. Saçın dibinde bulunan hücrelerin meydana getirdiği yapı. Yumurtalıkda, içerisinde yumurtanın geliştiği, gelişme aşamalarına göre büyüklüğü değişen, içi sıvı dolu, boşluğu bulunan küresel yapı.

Tersi : Yün eğirmeye yarayan bir çeşit araç, kirmen. (Divan edebiyatı terimi) Murassa kılma. Ağırşak kısmı üstte bulunan ip bükme aracı. (Güllüce Gümüşhacıköy Amasya).

Ters : Gerekli olan duruma karşıt, zıt. Kesici bir aletin kesmeyen yanı. Gönül ve cesaret kırıcı, huysuz, sert. Uygun olmayan, elverişsiz, münasebetsiz. Bir şeyin içe gelen yanı, arkası. Hayvan pisliği. Bir şeyin aksi, karşıtı.

Tersiyer : Üçüncül.

Üçüncül folikül : Etrafı korona radiatayla çevrili kumulus ooforus içinde oosit bulunan, dış yüzeyi teka eksterna, iç yüzeyi teka interna tarafından kuşatılmış, folikülogeneziste ikincil folikülden sonraki Graaf folikülü oluşumundan bir önceki evre, antral folikül, tersiyer folikül.

 

Üçüncül : Organik bir birleşiğin formülünde öbür üç karbon atomuna bağlı olan (karbon atomu), tersiyer. Bir hastalığın belirli iki devresinden sonra oluşan (belirtiler).

Üçüncü : Üç sayısının sıra sıfatı, sırada ikinciden sonra gelen.

Üçün : İçin.

Diğer dillerde Tersiyer folikül anlamı nedir?

İngilizce'de Tersiyer folikül ne demek ? : tertiary follicule