Tuğamiral nedir, Tuğamiral ne demek

Tuğamiral; bir askerlik terimidir.

  • Deniz kuvvetlerinde, rütbesi albay ile tümamiral arasında bulunan amiral

Tuğamiral hakkında bilgiler

Tuğamiral, birçok ülkenin deniz kuvvetlerinde Albayla Tümamiral arasındaki askerî rütbe. NATO kodu OF-6'dır. Kara Kuvvetlerindeki karşılığı Tuğgeneral.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde en düşük seviyedeki amiral rütbesidir. Bu rütbede defne yaprağından oluşan çelenge çapraz kılıçlar eklenir.Ve Bu apolete bir yıldız eklenir . Bu rütbedeki görev süresi genellikle 4 yıldır. 4 yılın sonunda Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) tarafından görev süresi uzatılabilir, emekliye ayrılabilir veya tümamiral rütbesine terfi ettirilebilir.

Tuğamiral tanımı, anlamı:

Deniz : Yer kabuğunun çukur bölümlerini kaplayan, birbiriyle bağlantılı, tuzlu su kütlesi. Bu su kütlesinin belirli bir parçası. Geniş alan. Aydaki düzlükler. Çokluk, yoğunluk.

Kuvvet : Yetke, erk, nüfuz. Bir ülkenin silahlı gücü. Şiddet, zor, cebir. Durgunluğu harekete veya hareketi durgun bir duruma çeviren etken, direnci kıran veya direnç doğuran özellik. Bir niceliğin kendisi ile çarpılarak yükseltildiği derecelerden her biri: 2x2x2=23 denkleminde, 3 sayısı 2'nin kuvvetini gösterir. Fiziksel güç, takat. Dayanıklı olma durumu. Güç.

 

Rütbe : Mertebe, derece, paye. Subay, astsubay ve polislerin sahip olduğu derece, mevki.

Albay : Rütbesi yarbay ile tuğgeneral arasında bulunan ve asıl görevi alay komutanlığı olan üstsubay, miralay.

Tümamiral : Deniz kuvvetlerinde, rütbesi tuğamiralle koramiral arasında bulunan amiral.

Amiral : Rütbesi general ile aynı olan deniz subayı.

Tuğamirallik : Tuğamiralin makamı ve görevi. Tuğamiral rütbesi.

Ülke : Devlet. Bir özelliği ön plana çıkarılarak düşünülen bölge. Bir devletin egemenliği altında bulunan toprakların tümü, diyar, memleket.

Asker : Er. Orduda görev yapan erden generale kadar herkes. Topluluk düzenine saygısı olan, disiplinli. Askerlik görevi veya ödevi. Yurdunu iyi koruyan, kahraman özelliği taşıyan.

Nato : "Söz dinlemez, söz anlamaz, taş gibi kafa" anlamlarındaki nato kafa, nato mermer deyiminde geçen bir söz.

Tuğgeneral : Kara ve hava kuvvetlerinde, rütbesi albay ile tümgeneral arasında bulunan general, liva, mirliva.

Türk : Dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan, Türkçenin değişik lehçelerini konuşan soy ve bu soydan olan kimse. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan halk ve bu halktan olan kimse.

Silahlı : Silahı olan.

Düşük : Az. Eski değer ve onurunu yitirmiş olan. Dil bilgisi kurallarına uymayan. İktidardan düşmüş veya düşürülmüş. Aşağı doğru düşmüş, aşağı sarkmış. Yaşayabilecek duruma gelmeden doğan yavru, ceninisakıt, bağan, sakıt.

Diğer dillerde Tuğamiral anlamı nedir?

İngilizce'de Tuğamiral ne demek? : n. rear admiral, flag officer

Fransızca'da Tuğamiral : commodore [le], contre-amiral [le]

Almanca'da Tuğamiral : der Brigadeadmiral

Rusça'da Tuğamiral : n. контр-адмирал (M)