• Milliyetçilik

Eğitim alanındaki sözlük anlamı:

Her ulusun kendi kültür değerlerini, çıkarlarını ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutarak ve koruyarak varlığını sürdürebileceğine inanan, çok kez bölgesel, uluslararası ya da başka tür değerler üzerinde durmayan görüş.

 

Tarih'teki anlamı:

Her ulusun kendine özgü kültür ve geleneklere bağlı kalıp kendi varlığını herşeyin üstünde tutarak yaşaması gereğine inanan görüş.

Sosyoloji'deki anlamı:

Yabancı baskısı ve sömürüsünden kurtulmayı, kendi ulusunu sevip onu yüceltmeyi amaçlamaktan, kendi ırkını bütün başka ırklara üstün görüp onları egemenliği altına almayı istemeye dek varabilen öğretilerin genel adı.

İngilizce'de Ulusçuluk ne demek? Ulusçuluk ingilizcesi nedir?:

nationalism

Ulusçuluk hakkında bilgiler

Bakınız: milliyetçi

Ulusçuluk anlamı, kısaca tanımı:

Ulusçu : Milliyetçi.

Ulus : Millet. Bartın iline bağlı ilçelerden biri.

Milliyetçilik : Maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışı, ulusçuluk, ulusalcılık, nasyonalizm.

Milliyetçi : Milliyet ilkesini benimseyen, milliyetsever, ulusçu, ulusalcı.

Ulusçuluk akımları : Fransız devriminden sonra Avrupa'nın kimi ülkelerinde, 1 yüzyıldan beri Osmanlı egemenliği altındaki yabancı uluslarda ve Türklerde, en sonunda dünyanın bütün ezilmiş uluslarında meydana gelen, kendi kendini bulma ve tam bağımsızlığa kavuşma çaba ve uğraşıları.

Diğer dillerde Ulusçuluk anlamı nedir?

Fransızca'da Ulusçuluk : nationalisme [le]

Almanca'da Ulusçuluk : n. Volkstümlichkeit

Rusça'da Ulusçuluk : n. национализм (M)

Ulusçuluk ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Ulusçuluk nedir? Ulusçuluk ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Ulusçuluk tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Ulusçuluk hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

  • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zarar vermeyece...
  • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
  • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
  • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
  • Hallaçlık: hallacı nasıl bulabilirim mersindeyim...