Uysal; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

 • Başkalarına kolayca uyabilen, sözlerini dinleyip karşı gelmeyen, yumuşak başlı
 • Başkalarına kolayca uyabilen, sözlerini dinleyip karşı gelmeyen, yumuşak başlı bir biçimde.
 

"Uysal" ile ilgili cümle

 • "Kadın uysal olduğu zaman kuvvetlidir." - A. Gündüz
 • "Ona vefasızlıkta biraz düşünceli davranmayı yararlı buluyor, yalnızca bulduklarında yeni başkana pek uysal davranıyorlardı." - M. Ş. Esendal

Yerel Türkçe anlamı:

Aptal, bön, başkasının sözüyle davranan.

Aptal, bön.

Evcil.

Geçimsiz, kavga çıkaran, takılan.

Yüzsüzlük, terslik.

Uysal isminin anlamı, Uysal ne demek:

Kız ismi olarak; Yumuşak başlı, uyumlu, boyun eğen. Terbiyeli. Erkek ismi olarak; Yumuşak başlı, uyumlu, boyun eğen. Terbiyeli.

Osmanlıca Uysal ne demek? Uysal Osmanlıca'da ne anlama gelir?:

uysal

Gezilecek görülecek bir yer, şehir olarak tanımı:

Van şehri, Gevaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

Uysal anlamı, tanımı:

Uysalca : Uysal bir biçimde.

Uysallaşma : Uysallaşmak durumu.

Uysallaşmak : Uysal duruma gelmek, uysal olmak.

Uysallık : Uysal olma durumu. Uysalca davranış.

Kola : Bu bitkinin yaprağından çıkarılan kokulu bir maddeyle kokulandırılan ve içine şeker, karbonat katılarak yapılmış olan içecek. Kolagillerden, Afrika'nın sıcak bölgelerinde yetişen ve kola cevizi adıyla anılan, çekirdekleri kahveden daha uyarıcı olan bazı içeceklerde ve hekimlikte kullanılan bir bitki (Cola acuminata). Gömlek, örtü vb. şeyleri kolalamakta kullanılan özel nişasta. Kâğıt veya bez yapıştırmakta kullanılan kaynatılmış nişasta bulamacı. Kolalama.

Gelme : Gelmek işi. Bir ışının, kaynağından çıkarak bir ayna yüzüne veya saydam bir cismin yüzeyine erişmesi. Yetişme. Gelmiş olan.

Yumuşak : Sessiz, hafif. Dokunulduğunda veya üzerine basıldığında çukurlaşan, eski biçimini kaybeden, katı karşıtı. Okşayıcı, tatlı, hoş. Ciğerlerden gelen havanın ses yolundaki sivrilmiş ve gerilmiş kapalı bir engele çarpmasıyla oluşan (ünsüz), titreşimli, sürekli, ötümlü, tonlu, sedalı. Ilıman (iklim), sert karşıtı. Dokunulduğunda hoş bir duygu uyandıran. Kaba, hırçın, sert olmayan, kolay yola gelen, uysal. Kolaylıkla bükülen, buruşmayan, sert karşıtı. Kolay çiğnenen, kolay kesilen. Kolaylıkla işlenebilen.

Başlı : Başı olan.

Biçim : Sanat ve edebiyat eserlerinde dış görünüş, form. Herhangi bir şeyin benzeri. Biçme işi. Yazı ve simgelerin bilgisayarda kullanılmaya elverişli çerçevesi, düzeni, format. Bir nesnenin dış çizgileri bakımından niteliği, dıştan görünüşü, şekil, eşkâl. Yakışık alan şekil, uygun şekil. Tarz. Şiirlerin kuruluş ve uyak düzenlerine göre olan dış görünüşü, şekil. Disket vb.nin bilgisayarda kullanılabilir durumu.

Uysallamak : Üstelemek, üzer, sıkar biçimde sürekli üstüne düşmek

Uysallaştırma : Uysallaştırmak işi.

Uysallaştırmak : Uysal duruma getirmek.

Uysallı : Ağrı şehri, Diyadin ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa kenti, Suruç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

Uysal ile ilgili Cümleler

 • O daha uysal oldu.
 • Kaplumbağa kadar uysal bir hayvan henüz görmedim.
 • Bu deve herkesin onu sürebileceği kadar uysaldır.
 • Sen uysal mısın?
 • Ali uysal.
 • Ben uysalım.
 • O fazla uysal.

Diğer dillerde Uysal anlamı nedir?

İngilizce'de Uysal ne demek? : adj. easygoing, docile, easy, lamblike, agreeable, good-humored, good tempered, flexible, peaceful, accommodating, acquiescent, amenable, clement, compliant, ductile, facile, flexile, gentle, good humoured [Brit.], malleable, manageable, meek, milky

Fransızca'da Uysal : obéissant/e, docile, facile, arrangeant/e, commode, coulant/e, accommodant/e, traitable

Almanca'da Uysal : adj. anschmiegsam, friedlich, fügsam, gelenkig, geschmeidig, kirre, sanft, sanftmütig, schmiegsam, wachsweich, willfährig, willig, zahm

Rusça'da Uysal : adj. послушный, покорный, уживчивый, уступчивый, податливый

Uysal ile ilgili yorumlar  

Bu kısımda Uysal nedir? Uysal ne demek? gibi ya da benzeri soruları üye olmadan pratik bir biçimde hemen sorabilir, daha sonra kısaca Uysal tanımı, açılımı, kelime anlamı hakkında ansiklopedik bilgi verebilir veya dilerseniz Uysal hakkında sözler yazılar ile ingilizce veya almanca sözlük anlamı paylaşabilir, diğer web sitelerinden de birçok kaynaklar sunabilirsiniz. Spam veya çok kısa yazılan mesajlar yayınlanmayacaktır.

Popüler Konular

En Son Yorumlar

 • Elektron yakalama: Her nasıl ki yıldırımın oluşmasına mani olamıyorsak, onun toprağa akması için onu engellememeli, binalara ve eşyalara zarar vermeyece...
 • Elektron yakalama: yıldırım elektronları toprağa boşalmadan önce yakalanabilir mi?...
 • Pafta: pafta numarasındaki i harfinin anlamı nedir örn.24i gibi...
 • Geri kazanım: Çok teşekkürler geri kazanım atık toplama ve atık yağ toplama ile ilgili güzel bir yazı olmuş....
 • Hallaçlık: hallacı nasıl bulabilirim mersindeyim...