Yürüyen merdiven nedir, Yürüyen merdiven ne demek

  • Basamakları sürekli olarak dönen bir düzenek üzerine yerleştirilmiş, elektrikle çalışan merdiven

"Yürüyen merdiven" ile ilgili cümleler

  • "Yürüyen merdivenin hareketli basamaklarına adımını atarken bile yandaki tırabzana tutunma gereğini duymuştu." - O. Aysu

Bilimsel terim anlamı:

yapımcılık: İnip çıkmayı sağlamak amacıyla geçit, büyük bağaza ve benzeri yerlerde kullanılan mekanik düzenle çalışan merdiven.

İngilizce'de Yürüyen merdiven ne demek? Yürüyen merdiven ingilizcesi nedir?:

moving staircase

Yürüyen merdiven hakkında bilgiler

Yürüyen merdiven, basamakları sürekli olarak dönen bir düzenek üzerine yerleştirilmiş, elektrikle çalışan merdivendir. İnsanları yukarı ya da aşağı taşımaya yararlar. Asansörlere göre daha fazla insan taşıyabilirler. Başlıca kullanım alanları oteller, alışveriş merkezleri, tren ve metro istasyonları ile havaalanlarıdır.

15 Mart 1892'de yürüyen merdivenin mucidi Jesse W. Reno (Amerikan İç Savaşı'nda general olan Jesse L. Reno'nun oğlu), buluşu için patent aldı. Bu taşıma aracının ilk örneği, patent tarihinden 3 yıl sonra (Eylül 1895) New York'taki Coney Island eğlence merkezinde, 25 derecelik eğimli bir düzenekle kullanıma sunuldu. Yaklaşık 6 yıl sonra Otis Asansör Şirketi, Reno'yla yaptığı anlaşmayla ticari bir ürün olarak yürüyen merdiveni de ürün yelpazesine kattı. Şirket ilk yürüyen merdivenini, 1900'de Fransa'da düzenlenen Paris Dünya Fuarı'nda sergiledi ve ardından yürüyen merdiveni ilk kez Filadelfiya'daki çok katlı bir mağazaya kurdu.

 

Yürüyen merdiven ile ilgili Cümleler

  • Yürüyen merdiven aniden durdu.
  • Yürüyen merdivene binerken lütfen tırabzanı tut ve sarı çizginin içinde dur.
  • Acelesi olmayan insanlar yürüyen merdivenin sağ tarafında durur.

Yürüyen merdiven kısaca anlamı, tanımı:

Basamak : Bir amaca ulaşmak için yararlanılan kişi, durum veya yer. Bir yere çıkarken veya bir yerden inerken basılan ve art arda gelen, birbirine belirli aralıkları olan düz yüzeylerden her biri. Bir tam denklemde bulunan bilinmeyenin en yüksek kuvveti. Derece, aşama, kerte, evre. Ondalık sayı sisteminde bir sayının sağdan sola doğru rakamlarının derecelerine göre her birinin bulunduğu yer, hane.

Sürek : Satmak için pazara götürülen hayvan sürüsü. Hızlı süren, hızlı giden. Süren, devam eden zaman.

Düzenek : Mekanizma.

Elektrik : Çarpıcılık, cazibe, canlılık. Bu enerjiden elde edilen aydınlanma. Bu enerjinin gündelik hayatta kullanılan biçimi. Maddenin elektron, pozitron, proton vb. parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji türü. Fiziğin, bu enerji ile oluşan olaylarını inceleyen kolu.

Çalış : Çalma işi.

Merdiven : Bir yere çıkmaya veya bir yerden inmeye yarayan basamaklar dizisi, basak.

Yürü : "devam et, git" anlamında kullanılan bir söz.

İnsan : Toplum hâlinde bir kültür çevresinde yaşayan, düşünme ve konuşma yeteneği olan, evreni bütün olarak kavrayabilen, bulguları sonucunda değiştirebilen ve biçimlendirebilen canlı. Âdemoğlu, âdem evladı. Huy ve ahlak yönünden üstün nitelikli (kimse).

 

Taşıma : Taşımak işi.

Yarar : Çıkar. Yarayan, elverişli, uygun. Bir işten elde edilen iyi sonuç, fayda, avantaj.

Asansör : İnsanları, yükleri bir yapının bir katından ötekine veya yüksek yerlere çıkarıp indiren, elektrikle işleyen araç.

Başlıca : En önemli, başta gelen.

Kullanım : Kullanma, yararlanma, tasarruf.

Otel : Yolcu ve turistlere geceleme imkânı sağlamak, bunun yanında yemek, eğlence vb. hizmetleri sunmak amacıyla kurulmuş işletme.

Diğer dillerde Yürüyen merdiven anlamı nedir?

İngilizce'de Yürüyen merdiven ne demek? : n. escalator, moving staircase, moving stairway

Fransızca'da Yürüyen merdiven : escalier mécanique, escalier roulant

Almanca'da Yürüyen merdiven : n. Rolltreppe