Yaban kedisi nedir, Yaban kedisi ne demek

Yaban kedisi; bir hayvan bilimi terimidir.

  • Kedigillerden, kırçıl renkli, 60 santimetre uzunluğunda bir tür memeli (Felis silvestris)

Biyoloji'deki anlamı:

Etçiller (Carnivora) takımının, kedigiller (Felidae) familyasından, 60 cm kadar uzunlukta, 25 cm kadar kuyruğu olan, kırçıl renkli, Avrupa ve Asya ormanlarında yaşayan bir tür.

Zooloji alanındaki anlamı:

(Felis silvestris), Etçiller (Carnivora) takımının kedigiller (Felidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 60, kuyruğu 25 cm. Kırçıl renklidir. Avrupa ve Batı Asyada ormanlarda yaşar.

İngilizce'de Yaban kedisi ne demek? Yaban kedisi ingilizcesi nedir?:

european wild cat

Yaban kedisi hakkında bilgiler

Yaban kedisi (Felis silvestris), kedigiller (Felidae) familyasından bir kedi türü. Avrupa, Batı Asya ve Afrika kıtalarında farklı alt türleri ile geniş bir coğrafyada yaygındır. Afrika yaban kedisi alt türü ev kedisinin atası olarak kabul edilir.

Yaban kedisinin doğal yayılımı Batı Avrupa'da İskoçya'dan, Orta ve Doğu Avrupa'dan Orta Asya'ya ve Hindistan'a kadar uzanır. Ayrıca Afrika'nın tropik ormanları kuşağı haricinde Afrika'nın büyük bir kısmında yaygındır.

Yerel olarak birçok alt türlerin var olması uzun süre boyunca sınıflandırmasında karmaşıklığa yol açmıştır. Günümüzde klasik olarak üç alt türe ayrılmaktadır.

 

Modern bilimin yaptığı genetik araştırmalar bu sınıflandırmayı desteklemektedir. Ancak Afrika yaban kedisinin merkez ve güney Afrika'da yaşayanları kuzey Afrika ve Orta doğu'da yaşayanlarıdan genetik farkları olduğu ve bunların iki ayrı alt tür olduğu öne sürülmüştür. Bundan dolayı kuzeyde yaşayan alt türe Felis silvestris cafra adı verilmiştir. Çoğu bilimcilerin ayrı bir tür olduğunu savundukları gri kedi de yaban kedisinin Felis silvestris bieti adlı diğer bir alt türü olabilir..

Yaban kedisi tanımı, anlamı:

Kedi : Kedigillerden, köpek dişleri iyi gelişmiş, kasları çevik ve kuvvetli evcil, küçük memeli hayvan, pisik (Felis domesticus).

Yaban : Aile ocağından uzak olan yer. Kendi kendine yetişen bitki. İnsan yaşamayan ıssız yer. Vahşi olan, evcil olmayan canlı. Yabancı, el, yerli halktan olmayan kimse. Issız.

Kırçıl : Kırlaşmaya başlamış, kır renkli. Bu renkte saçı olan.

Renkli : Doğadaki renkleri olduğu gibi görüntüye aktarmayı gözeten film. Neşeli, canlı, ilgi çekici. Beyaz dışında başka rengi veya renkleri olan. Kendine özgü, ilginç, çarpıcı nitelikleri olan (kimse).

Santimetre : Bir metrenin yüzde biri uzunluğunda bir ölçü birimi, santim (cm).

Meme : Vücudun herhangi bir yerinde oluşmuş küçük çıkıntı. Ateşli silahların veya bazı patlayıcıların ateşlendiği çıkıntı. Bazı araçların meme başına benzeyen bölümü. Yavrularını emzirmek için, memelilerin göğsünde türlü biçim ve sayıda bulunan, meme başı denilen çıkıntıları olan organ, bicik, emcek, emcik. Gemi çıpasında kolların birleştiği şişkin yer.

 

Familya : Karı, eş. Aile. Birçok ortak özelliği sebebiyle bir araya getirilen cinslerin topluluğu, fasile.

Avrupa : Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Batı : Yeryüzündeki başlıca dört yönden güneşin battığı yön, gün batısı, günindi, garp, mağrip, doğu karşıtı. Güneşin battığı yöndeki ülkeler bölgesi, Garp, Doğu karşıtı. Güneşin 22 Mart'ta ve 23 Eylül'de battığı nokta. Bulunulan yere göre güneşin battığı yönde olan bölge, garp. Siyasal anlamda Avrupa ve Kuzey Amerika.

Diğer dillerde Yaban kedisi anlamı nedir?

İngilizce'de Yaban kedisi ne demek? : n. tiger cat, wildcat

Almanca'da Yaban kedisi : n. Wildkatze