Yaya geçidi nedir, Yaya geçidi ne demek

  • Caddelerde yayaların karşıya geçmesi için ayrılmış bölüm

Bilimsel terim anlamı:

Yollarda, yayaların karşıdan karşıya güvenle geçmelerini sağlamak üzere, çivi, boya, renkli taş, ışık gibi belirtkelerle ayrılmış geçit.

İngilizce'de Yaya geçidi ne demek? Yaya geçidi ingilizcesi nedir?:

pedestrian crossing, pedestrian passage

Yaya geçidi hakkında bilgiler

Yaya geçidi, bir cadde üzerinde yayaların yolun karşısına geçmesi için özel olarak işaretlenmiş bölümdür. Yaya geçitleri sinyalizasyonlu yaya geçidi ve sinyalizasyonsuz yaya geçidi olmak üzere ikiye ayrılır. Sinyalizasyonlu yaya geçitlerinde araç sürücüleri ve yayalar ışıklara riayet etmelidir. Eğer yaya geçidinde sinyalizasyon bulunmuyorsa, araç sürücüleri yaya geçidine giren yayaya durmak veya yavaşlamak suretiyle ilk geçiş hakkını vermelidir. Yaya geçitleri çoğunlukla kavşaklarda bulunmakla birlikte, araç trafiğinin yoğun, hız limitinin yüksek ya da yol genişliğinin fazla olduğu, karşıya geçişin tehlikeli olacağı bölgelerde de bulunabilir. Sürücüler bu tür yollarda yaya geçidi uyarı levhasını gördüğünde hızlarını azaltmalı ve dikkatli olmalıdırlar. Bunun dışında okul önlerinde ve alışveriş bölgeleri gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu yollarda da kullanılır.

 

Yaya geçidi ile ilgili Cümleler

  • Kırmızı ışıkta ya da yaya geçidi olmayan yerlerde karşıdan karşıya geçmekle ilgili burada bir yasa var mıdır?
  • Yaya geçidinde daha dikkatli olmalısın.
  • Yeşil ışık yandığında, caddeden geçmeden önce yaya geçidindeyken bile tüm yönlere bakman gerekir.
  • Ali yaya geçidinden geçmediği için ceza ödemek zorunda kaldı.
  • Dün bu yaya geçidinde bir yayaya kamyon çarptı.

Yaya geçidi anlamı, kısaca tanımı:

Cadde : Ana yol.

Geçme : Çakılmış, yapıştırılmış veya lehimlenmiş olmayıp gereğinde sökülebilecek biçimde parçaları birbirine takılıp kenetlenmiş olan. Birbirinin içine geçirilerek tutturulan iki şeyden birinde bulunan çıkıntılı parça. Geçmek işi, mürur.

Bölüm : Çağ, devir. Bir okul veya üniversitenin herhangi bir bilim ve uzmanlık dalında eğitim sağlayan birimlerinden her biri, departman. Bölme işlemi sonunda elde edilen sayı. Bir kuruluşun yönetim birimlerinden her biri, departman, seksiyon. Bir bütünü oluşturan parçaların her biri, kısım. Canlıların bölümlenmesinde filumların bir araya gelmesiyle oluşan birlik.

İşaret : El, yüz hareketleriyle gösterme. Belirti, gösterge, alamet. Anlam yükletilen şey, anlamlı iz, im.

Geçit : Geçmeye yarayan yer, geçecek yer. İki dağ arasında dar ve uzun yol, derbent.

Sinyal : Bir şey bildirmek için verilen işaret. Çevir sesi.

Araç : Taşıt. Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri. Kişiler veya nesneler arasında bağlantı sağlayan şey, vasıta. Bir iş yapmakta veya sonuçlandırmakta gücünden yararlanılan nesne.

Sürücü : Çoban, güdücü. Karada kullanılan motorlu araçları sürüp yöneten kimse, şoför. Sürü yetiştiren kimse.

 

Işık : Aydınlanmak için kullanılan elektrik. Mutluluk, sevinç veya zekâdan doğan, özellikle yüzde ve gözlerde beliren parıltı. Cisimleri görmeyi, renkleri ayırt etmeyi sağlayan fiziksel enerji, erke, ziya, nur, şavk. Yol gösteren, aydınlatan kimse, düşünce, eser vb. Bir yeri aydınlatmaya yarayan araç. Yüksek derecede ısıtılan cisimlerin veya çeşitli enerji biçimleriyle uyarılan cisimlerin gaz ışı yaydığı gözle görülen ışıma.

Riayet : Sayma, saygı, ağırlama, itibar etme. Uyma, boyun eğme.

Diğer dillerde Yaya geçidi anlamı nedir?

İngilizce'de Yaya geçidi ne demek? : n. crosswalk, pedestrian crossing, zebra crossing, safety zone, pedestrian zone, footway, pathway

Fransızca'da Yaya geçidi : passage clouté

Almanca'da Yaya geçidi : n. Fußgängerüberweg