Bitkisel yağ nedir, Bitkisel yağ ne demek

  • Bitkilerden değişik yöntemler kullanılarak elde edilen yağ

Veterinerlik alanındaki anlamları:

Mide üzerinde yumuşatıcı ve irkilti giderici etkileri olan ve daha çok ishal yapıcı olarak kullanılan zeytinyağı, pamuk tohumu yağı, mısır yağı, fıstık yağı, badem yağı gibi bitkilerden elde edilen yağ.

Bilimsel terim anlamı:

Bitkilerin tohum ya da yemişlerinden sağlanan ve genellikle karışık gliseritlerden oluşan yağ.

İngilizce'de Bitkisel yağ ne demek? Bitkisel yağ ingilizcesi nedir?:

vegetable oil

Bitkisel yağ anlamı, tanımı:

Bitkisel : Bitki ile ilgili, bitki cinsinden olan. Bitkiden elde edilen, nebati.

Bitki : Bulunduğu yere kök vb. organlarıyla tutunan, çoğunlukla fotosentez sonucu yaşam için gerekli bileşenleri oluşturan, birçoğu spor veya tohum aracılığıyla döl vererek çoğalan bir veya çok yıllık, otsu, odunsu canlıların genel adı, nebat.

Değişik : Yedek iç çamaşırı, giyecek. Alışılmışın dışında bir özelliği bulunan. Farklı. Çok hastalık geçirerek gelişmemiş çocuk. Değiştirilmiş, muaddel.

Yöntem : Bir amaca erişmek için izlenen, tutulan yol, usul, sistem, prosedür, politika. Bilimde belli bir sonuca erişmek için bir plana göre izlenen yol, metot.

Bitkisel yağ rafineri lipiti : Bir bitkisel yağın yemeklik olarak kullanılmak üzere alkaliyle rafinasyonunda elde edilen; büyük bir çoğunlukla gliserit, fosfat ve yağ asitleri tuzlarından oluşan; su içerebilen ve susuz maddede en çok % 22 kül bulunan ticari yemlerde kullanmadan önce asitle nötralize edilmesi gereken bir madde, yemlik bitkisel yağ rafineri lipiti.

 

Diğer dillerde Bitkisel yağ anlamı nedir?

İngilizce'de Bitkisel yağ ne demek? : n. vegetable tallow

Fransızca'da Bitkisel yağ : beurre [le]

Almanca'da Bitkisel yağ : Pflanzenfett