Kukla tiyatrosu nedir, Kukla tiyatrosu ne demek

Kukla tiyatrosu; bir tiyatro terimidir.

  • Kukla oyununun yapıldığı tiyatro

Gösteri Sanat terimi olarak anlamı:

Yapma bebeklerin elde ya da mekanik olarak oynatıldığı tiyatro.

Tiyatro'daki terim anlamı:

Küküç bebeklerden yapılmış biçimlerin (figürlerin) elle ya da mekanik, olarak oynatıldığı tiyatro

İngilizce'de Kukla tiyatrosu ne demek? Kukla tiyatrosu ingilizcesi nedir?:

puppet theatre, marionette theatre, marionet theatre

Kukla tiyatrosu anlamı, kısaca tanımı:

Kukla : Hareketli yerleri iplikle sanatçının parmaklarına bağlanarak veya eldiven gibi bir kesiti kullanarak bir perdenin üzerinden oynatılan, bez, karton vb. hafif nesnelerden yapılmış insan ve hayvan figürleri. Bu bebeklerle oynatılan oyun. Ayakları olmayan, alttan içine el sokularak oynatılan çeşitli nesnelerden yapılmış bebek. Başkasının etkisinde olan, onun isteklerine göre davranan (kimse).

Tiyatro : Bu türleri, izleyiciler önünde sahnede oynayan grup. Dram, komedi, vodvil vb. edebiyat türlerinin oynandığı yer. Sahnelenmek için yazılmış oyunların tümü.

Oyun : Yetenek ve zekâ geliştirici, belli kuralları olan, iyi vakit geçirmeye yarayan eğlence. Teniste, tavlada taraflardan birinin belirli sayı kazanmasıyla elde edilen sonuç. Güreşte rakibini yenmek için yapılmış olan türlü biçimlerde şaşırtıcı hareket. Bedence ve kafaca yetenekleri geliştirmek amacıyla yapılan, çevikliğe dayanan her türlü yarışma. Şaşkınlık uyandırıcı hüner. Müzik eşliğinde yapılmış olan hareketlerin bütünü. Seslendirilmek veya sahnede oynanmak için hazırlanmış eser, temsil, piyes. Hile, düzen, desise, entrika. Kumar. Tiyatro veya sinemada sanatçının rolünü yorumlama biçimi.

 

Diğer dillerde Kukla tiyatrosu anlamı nedir?

Almanca'da Kukla tiyatrosu : n. Kasperletheater, Marionettentheater, Puppentheater