Ostomy türkçesi Ostomy nedir

  • Atık salgılanması sağlamak için bir organın cerrahi yolla açılması.
  • Bağırsak açılması (tıp veya medikal terimi).
  • Ostomi.

Ostomy ingilizcede ne demek, Ostomy nerede nasıl kullanılır?

Angiostomy : Kan damarı içerisine yapay fistül açılması. Anjiyostomi.

Arthrostomy : Artrostomi.

Cecostomy : Karın duvarından çekum'a geçit açma. Çekostomi.

Cholecystostomy : Safra kesesinin cerrahi yöntemlerle alınması (safra taşından dolayı). Kolesistostomi.

Choledochoduodenostomy : Koledokoduodenostomi.

Conjunctivorhinostomy : Konjunktivorinostomi. Nazolakrimal kanalın tıkandığı ve açılamadığı durumlarda burun boşluğuna cerrahi işlemle yeni bir kanal açılması.

Dacryocystorhinostomy : Gözyaşının boşaltılabilmesi için gözyaşı kesesi ve burun boşluğu arasında cerrahi müdahale ile geçiş yaratma. Dakriyosistorinostomi. Tıkalı olan punkta lakrimalisin yerine yeni bir yol açılması.

Choledochostomy : Safra kanalından cerrahi yöntemlerle taş alınması. Koledokostomi.

Colostomy bag : Kolostomi torbası.

Colostomy : Kolostomi. Kolona yapılan ameliyat (kalın bağırsağın ana parçası). Kolonda delik açarak suni anüs oluşturma. Kolonun karın duvarına açılması.

İngilizce Ostomy Türkçe anlamı, Ostomy eş anlamlısı

Sözcükler, direkt olarak Ostomy ile ilgili eş anlamlı kelimeler olmayabilir. Kelime anlamı benzer olan sözcükler olabilirler.

 

Surgery : Ameliyat. Ameliyathane. Muayenehane. Cerrahlık. Muayenehane (ingiliz ingilizcesi). Ameliyatı gerektiren hastalıklarla ilgilenen hekimlik kolu. Cerrahi. Operatörlük. Hariciye. Görüşme (milletvekilinin seçim bölgesinde kendi seçmenleriyle yaptığı).

Operation : Bir ya da birkaç işlenen üzerinde, belirli bir sonuç elde etmek üzere uygulanan herhangi bir eylem. bk. işleç, işlenen, komut. Manevra. Bir işi sonuçlandırmak için gereken evrelerden geçirme eylemi. İşleyiş. Özdek üzerinde her türlü değişim yapma eylemi. ham ya da ara malları ve özdekleri, fiziksel, kimyasal değişikliklerle daha uygun, kullanılır duruma getirme eylemi. Cerrahi müdahale. İş. İşleme. İşleme tarzı. İşlem.

Ileostomy : Bağırsakta ameliyat deliği açma (tıp veya medikal terimi). İlyostomi. İleostomi. Bağırsakta delik açma.

Surgical operation : Ameliyat. Cerrahi müdahale. Cerrahi işlem. Cerrahi operasyon.

Colostomy : Kolonun karın duvarına açılması. Kolona yapılan ameliyat (kalın bağırsağın ana parçası). Kolonda delik açarak suni anüs oluşturma. Kolostomi.

Ostomy synonyms : surgical process, surgical procedure.