Kotransport nedir, Kotransport ne demek

Kotransport; Veteriner alanında kullanılan bir sözcüktür.

Veterinerlikte sözlük anlamı:

Birlikte taşınım.

Kotransport kısaca anlamı, tanımı

Kotra : Çoğunlukla bir direkli, randası olan, ince gövdeli yelkenli. Irmak ve göl ağızlarında kurulan ve ince kazıklarla kamışlardan yapılma dalyan

Birlikte taşınım : Taşıyıcı aracılığıyla yapılan geçişte bir maddenin geçişinin diğer maddenin geçişiyle aynı yönde kenetlenmesi olayı. Plazma zarı boyunca iki veya daha fazla maddenin aynı yönde hareketini sağlayan ikincil aktif taşınım olayı, kotransport, simport.

Birlikte : Bir arada, beraberce, hep beraber. Yanında, beraberinde. Beraber.

Taşınım : Kütle, kıvıl yük ya da erkenin, genellikle özdecik çarpışmaları sonucu, ortamın bir yerinden, ilgili değişkenleri daha düşük bir yerine aktarılması. Kimyasal tepkimeler ya da fiziksel olaylarda özdeğin uzay içinde bir konumdan bir başka konuma götürülmesi.

Birlik : Tek, bir olma durumu, vahdaniyet. Bir taneden oluşmuş, bir tane alabilen. Konunun bir ana düşünce çevresinde toplanması. Bölük, tabur, alay vb. bir bütün sayılan topluluk. Bağlılık, benzerlik, bağlantı, vahdet. Bir arada olma durumu, vahdet. Bölünmezliği içeren yalın bütün. En büyük değerdeki nota, dört dörtlük. Belli bir topluluğun yararlarını korumak için kurulmuş dernek.

Birli : Bir parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden bir tane bulunan. As (II).

Diğer dillerde Kotransport anlamı nedir?

İngilizce'de Kotransport ne demek ? : cotransport