Levha nedir, Levha ne demek

Levha; kökeni arapça dilinden gelmektedir.

"Levha" ile ilgili cümleler

  • "İçeri girince göze ilk çarpan şey duvardaki yazı levhaları oluyordu." - R. N. Güntekin
  • "Resimci dükkânlarında Türkler aleyhinde birçok levhalar asılmıştı." - Ö. Seyfettin

Bilimsel terim anlamı:

Genellikle bir parmaktan daha ince kalınlığı olan, sıcak haddelenmiş, geniş, uzun metal parça.

İngilizce'de Levha ne demek? Levha ingilizcesi nedir?:

plate

Levha hakkında bilgiler

Levha, yerkabuğunu oluşturan parçalardan her birine verilen isim. Yerkabuğu tek parça halinde değil, dev bir yapboz şeklindedir. Her bir yerkabuğu parçasına Levha adı verilir.

Yerküre kızgın bir kütle halinde iken en üst kısmından soğumaya başlamıştır. Soğuyan kısım yerkabuğunu oluşturur. Okyanuslar altında 8-10 km, kıtaların altında 35-40 km kalınlığında olan yerkabuğunun altında sıcak ve akışkan Manto yer alır. Mantoda sıcaklık dış çekirdeğe yakın yerlerde 3700 °C, yerkabuğuna yakın yerlerde 870°C cıvarındadır. Bu sıcaklık farkı mağmanın dikey konveksiyon hareketine sebep olur. Yükselen mağma yerkabuğuna çarptığında yatay yönde akışa geçer. Bu hereket üzerinde yer alan yerkabuğunu akış yönünde sürükler. Çekiştirilen yerkabuğu parçalara ayrılır ve sürüklenmeye başlar. Levhalar bir akarsuda sürüklenen ağaç misali yılda 25cm'ye kadar hereket eder.

 

Mağmanın sürüklediği parçalar Levha hareketlerine sebep olur.

Büyük levhalar: Pasifik Levhası, Kuzey Amerika Levhası, Güney Amerika Levhası, Avrasya Levhası, Afrika Levhası, Hindistan-Avustralya Levhası, Antartika Levhası.

Levha ile ilgili Cümleler

  • Ali onu anlamadan önce kapıdaki levhayı üç kez okumak zorunda kaldı.
  • Buraya park yapamazsın, çünkü bir levha var.
  • Yolda bir trafik levhasıyla karşılaştık.
  • Bu levhada ne yazılıdır?
  • U-dönüşü yapılmaz levhası olmayan bir kavşakta bir U-dönüşü yaptığımdan dolayı polisin bana bir trafik cezası makbuzu yazmamasından dolayı şanslıydım.

Levha anlamı, kısaca tanımı:

Alçı levha : Duvarda ve tavanda düzgünlük sağlamak amacıyla iç mekânlarda kullanılan, alçı ve diğer katkı maddeleriyle sıkıştırılmış levha, alçıpan. Tavan süslemelerinde kullanılan ve çeşitli desenleri olan alçıdan yapılmış kalıp.

Serlevha : Yazılarda başlık.

Reklam levhası : Herhangi bir ürünü tanıtan, duvara, özel hazırlanmış çerçevelere veya yerlere yapıştırılan, asılan veya tutturulan ilan.

 

Sayı levhası : Sayı göstergesi.

Levhacı : Levha yapan veya satan kimse.

Levhacılık : Levhacının yaptığı iş veya mesleği.

Asılmak : Tutup çekmek. Bir şey isterken karşısındakini tedirgin edecek derecede üstelemek, ısrar etmek, ileri gitmek. Karşı cinsin ilgisini çekmek için rahatsız edici davranışlarda bulunmak. Boynuna ip geçirip sallandırılarak öldürülmek, idam edilmek. Hızla eline almak. Sonuna kadar mücadele etmek. Asma işi yapılmak veya asma işine konu olmak. Bir yere tutunup sarkmak.

Safiha : İnce, yassı ve geniş metal nesne, levha.

Tablo : Bir perdenin dekor değişikliğiyle belirlenen alt bölümü. Yaşanan, var olan olay ve olguların hepsinin genel görünüşü, manzara. Bez, tahta, kâğıt vb. maddeler üzerine yapılmış yağlı boya, sulu boya, pastel veya kara kalem resim. Birbiriyle olan ilgilerine göre düzenlenerek yazılmış şeylerin hepsi.

Resim : Açık gösterge, kesin sonuç. Bazı eşyadan ve işlerden alınan vergi veya harç. Varlıkların, doğadaki görünüşlerinin kalem, fırça gibi araçlarla kâğıt, bez vb. üzerinde yapılmış olan biçimleri. Tören. Bunu yapmak için gerekli yöntemleri öğreten sanat. Fotoğraf.

Tabela : Üzerinde tanıtıcı, belirtici bir yazı, açıklama, işaret veya resim bulunan, tahta veya sac parçası, levha. Hastane, yatılı okul, askerî birlik gibi toplu yemek verilen yerlerde, günlük yemek için çıkarılan erzakın türünü, miktarını gösteren çizelge. Hastanelerde her hastanın gündelik yemek ve ilacının yazıldığı kâğıt.

Parça : Küçümseme ve değersiz sayma bildiren bir söz. Müzik eseri. Birkaçı bir araya geldiğinde bir bütünü oluşturan şeylerin her biri, modül. Tane. Bir bütünden kopma, kırılma, yırtılma vb. yoluyla ayrılmış bölüm, lime. Güzel, alımlı kız veya kadın. Pasaj. Bir bütünden ayrılan, ayrı sayılan veya artakalan şey. Nesne.

İsim : Ad. Kişi, insan. Ad.

Levha tutkal : Dikdörtgen ya da kare biçiminde, el büyüklüğünde, 4-8 mm. kalınlığında glüten tutkalı (sıcak tutkal).

Diğer dillerde Levha anlamı nedir?

İngilizce'de Levha ne demek? : n. signboard, plate, sheet, pane, panel, slab, tablet

Fransızca'da Levha : panneau [le], planche [la], plaque [la], tableau [le]

Almanca'da Levha : n. Bake, Brett, Platte, Schild, Tafel

Rusça'da Levha : n. пластинка (F), пластина (F), дощечка (F), доска (F), табличка (F), плита (F), плакат (M), лозунг (M), вывеска (F)