Makaron nedir, Makaron ne demek

İngilizce macaron diye tabir edilen, dilimize makaron olarak geçen yiyecek. Bademli, fıstıklı, limonlu, fındıklı veya vanilyalı çeşitleri vardır. En genel haliyle birbirine sıkı sıkıya yapıştırılmış en az iki kurabiyenin aralarına krema sürülmek suretiyle yapılan, dışında da ince bir kabuk bulunan, iç kıvamı kek gibi olan kurabiye

  • Fransız kurabiyesi de denir.
  • Ülkemizde divan pastanesi ile özdeşleşmiş bir yiyecektir.
  • Bir fincan çay veya kahve yanında iyi gittiği öne sürülür.
  • Küçük küçük renkli ve yuvarlak yiyecekler olduğu için, özellikle hediye olarak götürülebilecek sevimli yiyecek.
  • Değişik renkleri ve aromaları oluşu, onu acıbadem kurabiyesinden farklı yapmaya yeter.

Makaron nerede satılır? Makaron siparişi

Eskiden daha az bulunan makaronlar, şimdilerde hemen hemen bütün pastane veya pasta benzeri yiyecekler satan dükkanlarda bulunmaktadır. Tabii ki adıyla ün yapmış şirketlerin ürettiği makaron, diğer yerlerden satın alınanlara göre çok büyük farklar içermektedir. Özellikle beyaz fırın ve divan pastanesi isimler, makaron ile çok fazla anılan yerlerdir, tavsiye edilenlerdir. Bunlardan başka internetten makaron siparişi verebileceğiniz çokça web sitesi hizmettedir. Bunları kullanarak da, yerinizden hiç kalkmadan makaronları ayağınıza getirebilirsiniz. Fakat internet üzerinden makaron sipariş etmek biraz daha pahalı gibi geliyor. Kargo ve benzeri işlemlerden olsa gerek diye tahmin ediliyor. Siz de daha farklı makaron satışı yapan yerleri belirtmek ve insanların, sizin tavsiye edeceğiniz yerlerden makaron siparişi etmesi için mutlaka aşağıdaki yorum bölümünü kullanıp, makaron satan her türlü adres, web sitesi ve telefonu önerebilirsiniz.

 

Makaron fiyatları

Makaron fiyatı birçok yerde değişkenlik göstermekte olup, kaliteye göre fiyatlar artmaktadır. Laduree'de tanesini 3,5 liraya, Pelit'te tanesini 2 liraya ve kilosunu 90 liraya, Carte dor'un hazırladığı karışımla ise tanesini 1 liradan daha düşük fiyata tüketebileceğiniz bir yiyecektir. İstinye park'taki bir fırında ise kilosunun 60 liraya satıldığı iddia edilmektedir. Fiyatlar zamana ve kampanyalara göre değişkendir. Burada sözü edilen makaron fiyatları zaman geçtikçe gerçeği yansıtmayabilirler, sadece fikir edinme amaçlı eklenmiştir. İnternet üzerinden makaron siparişi verdiğinizde ise, 30'lu macaron paketlerini 98 liraya satan sitelerle karşılaşabilirsiniz. Seçim sizin.

Makaron nasıl yapılır?

Makaronlar pekala evlerde de çokça yapılabilmektedir.Türkiye'de en çok bilinen makaron çeşidi, acıbadem kurabiyesi adıyla anılan kurabiyedir. Makaronu evde yapma girişimleri çoğu zaman hüsranla sonuçlanmıştır. Çünkü lezzetinin sırrını herkes bilemediği için, genel olarak ev yapımı makaronlar dışarıda satılanlara göre daha az lezzetlidir. Bu sonucun, makaron içerisinde eklenen katkı maddeleri ve yapım şeklinin zor olması sebebiyle olduğu iddia edilir.

 

Makaronu istediğiniz zaman yapamazsınız, çünkü makaron yapımında kullanılacak olan yumurta akını 2 gün önce cam bir kaseye koymanız ve üzerini streçle örtüp buzdolabında bayatlatmanız gerekmekte. Kullanmadan 1 saat önce de oda sıcaklığına getirmeniz gerekiyor. Kullanılacak olan malzemeler, 75 gram yumurta akı (bayat), 10 gram şekersiz kakao, 75 gram toz badem, 30 gram normal toz şeker, 150 gram pudra şekeri (mümkünse katkısız), 1 çay kaşığı da tuz

Makaron Tarifi Oktay Usta

Makaronun kreması için, sıvı krema sos tenceresine alınmalı ve kaynama noktasına gelince içine çikolatalar ilave edilmelidir, çikolata eriyene kadar kısık ateşte karıştırılır. Önceden sıvı olan krema, siz makaronları yapana kadar buzdolabında çokokrem kıvamına gelecektir.

Makaron için, yumurta akları biraz tuz ile birlikte cam kasenin içerisinde azar azar çırpılmaya başlanır. Köpüklenme olursa, toz şeker ilave edilir. Yüksek devirde traş köpüğü gibi bir kıvama gelinceye kadar çırpmaya devam etmek gerekir. Renklendirme istiyorsanız bu kısımda Gıda Boyası kullanmanız gerekir. Robottan ve elekten geçirilen badem, kakao ve pudra şekerinin yarısı merenge eklenir ve alttan üste doğru aklar ezilmeden hassas bir şekilde karıştırılır. Daha sonra diğer yarısı eklenir ve aynı şekilde karıştırmaya devam edilir. Sıkma poşetine doldurulan sıvımsı makaron karışımı, yağlı kağıt serilmiş olan tepsiye küçük aralıklarla 1 lira büyüklüğü kadar sıkılır ve yarım saat kurutulmaya bırakılır. Fırın, önceden 160 derece ısınacak şekilde hazırlamak gerekir, ardından bu karışım fırın içerisinde yarım saatten az bir zaman 20 dakikayı geçmeyecek şekilde pişirilir. Soğuyunca yerinden çıkartılır ve eşleştirilir. Aralarına ganaj kreması sürülür ve ancak 1 gün sonra servis yapılabilir. Bu ölçülerden 35 tek, 12 -13 adet çift makaron çıkmaktadır.

Makaron Besin Değerleri

100 gr bir makaron içerisinde; 403 kcal enerji, 13 gram yağ bulunmakla birlikte, sıfır kolesterol olması sevindirmektedir. Bunlardan başka 247 mg sodyum, 156 mg potasyum, 72 gram karbonhidrat, 1,8 gram diyet lifi, 71 gram şeker bulunmaktadır. Protein'in sadece %3 buçuk olduğu makaron, vitamin yönünden hiç zengin değildir. Kalsiyum ve demir elementleri de çok az bulunur. Magnezyum yönünden ise zengin bir yiyecektir.