Lor nedir, Lor ne demek

Lor; kökeni farsça dilinden gelmektedir.

  • Bir tür taze, yumuşak ve tuzsuz beyaz peynir

"Lor" ile ilgili cümle örnekleri

  • "Teyzem iki dolu kaşık lora, günlük iki yumurta kırdı." - N. Cumalı

Yerel Türkçe anlamı:

Çökelek.

Şıranın tortusundan yapılmış olan bir çeşit koyu pekmez, reçel.

Kaymağı alınmış sütten yapılmış olan yağsız peynir.

Eriyip çok yumuşak duruma gelmiş, parçalanmış peynir.

Çökelek

Yağsız peynir

Peynir suyu.

Yağsız peynir, çökelek

< Far. çökelek; çökelek peyniri

Diğer sözlük anlamları:

Peynir suyuna süt veya yoğurt katarak kaynatılmakla yapılmış olan yiyecek

Lor hakkında bilgiler

Lor, yumuşak kıvamlı peynir altı suyunun pıhtılaştırılması ile elde edilen bir süt ürünüdür. Kısa ömürlüdür. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilir. En makbülü kaşar yapımı sırasında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edilenidir. Çünkü kaşar yapımı sırasında haşlama sırasında peynir altı suyuna bir miktar süt yağı da geçer. Çeşitli yemeklerde, kahvaltıda ve tatlılarda kullanılır.

Türkçeye, Farsçadaki Lür kelimesinden geçmiştir. Arapçada da Farsçada olduğu gibi Lür denmektedir. Ermenicede ise Türkçedeki gibi Lor denmektedir. Anadolu'da farklı yörelerde farklı söylenişleri de bulunmaktadır: Şor (Kars), Nor (Bolu, Antalya, Niğde), Ekşimik (Trakya).

 

Peynirden kalan peynir altı suyu 90 dereceye kadar kazanda ısıtılır. Bu işlem sırasında pıhtı oluşmaya başlar. Daha sonra bu pıhtı bezden torbaların içine konularak süzülür.Elde edilen lorun taze kullanımı dışında özellikle Erzurum-Bayburt yöresinde inek sütünden yapılmış olan civil peynir ile birlikte tuzlanmış karışımı küp, teneke kutu, v.s., gibi kaplara konularak, kabın ağzı hava almayacak şekilde özellikle kül üzerine ters şekilde kapatılır.Birkaç hafta sonra kap açılıp karışım tüketilmeye başlanır.Karışımda bu süreçte oluşan küflenme lorun kendine özgü göğermiş (kerti) lora dönüşmüş halidir. Erzurum ve Bayburt yöresinde lor, özellikle bu haliyle tüketilir.

Lor tanımı, anlamı:

Soya loru : Soya eti.

Lor güvercin : Alaca güvercin

Lor pendir : Yağsız peynir

Lor peyniri : Peynir altı suyunun 90 – 95 °C ye kadar ısıtılması sonucunda, üstte toplanan serum proteinlerinin alınması suretiyle elde edilen bir tür taze, yumuşak ve tuzsuz beyaz peynir.

Diğer dillerde Lor anlamı nedir?

İngilizce'de Lor ne demek? : [LOR] n. lord

n. rag

n. curd, green cheese

Rusça'da Lor : n. творог (M)