PR nedir, PR ne demek

Pr; kimya, İktisat alanlarında kullanılan bir sözcüktür.

  • Public Relations (Türkçesi: Halkla İlişkiler)
  • Praseodim elementinin simgesi

İktisat terim anlamı:

[Bakınız: halkla ilişkiler].

Pr tanımı, anlamı

Public Relations kısaltılmış hali ile PR yani “Halkla İlişkiler” kurumun kimliğine dair oluşturulan davranış ve eylemlerin düzenlenmesi, halkın gözünde kuruma dair saygın bir görünüm elde edilmesi için çalışan birime verilen isimdir. Halkla ilişkiler birimi, birçok şirkette bulunmasına rağmen adının karşılığını bulamamakta, daha çok şirkete gelen kişileri karşılamadan öte gidememekte ve bir şirket politikası yönetme amacı gütmemektedir.

İyi Bir PR Çalışması Nasıl Olmalı?

İster hizmet ister ürün satışı gerçekleştirin, öncelikle satış hedefinizi doğru belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için de hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Satışı gerçekleştirilecek olan ürün ya da hizmet hakkında kişilerin düşüncelerini öğrenebileceğiniz geri dönüşler alabileceğiniz stratejiler belirlemelisiniz.

Bir eğitim kurumuysanız ve öğrenci ailelerinin verdiğiniz hizmetin kalitesi hakkındaki düşüncelerini merak ediyorsanız ya da verdiğiniz eğitim hakkında onların fikirlerini öğrenmek istiyorsanız, mail ve mesaj yoluyla küçük bir anket iletebilir, böylece ilerleyen süreçte daha doğru stratejiler üretebilirsiniz. Yahut kozmetik, ayakkabı, çanta, giyim gibi herhangi bir ürünle ilgili mağaza sahibiyseniz ve öncelikle bir pazar araştırması yapmak istiyorsanız, küçük bir tanıtım etkinliği ile ürünlerinizi tanıtabilir, hediye ya da indirimli ürün çekilişi yapabilir ve insanların ürünlerinize ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz.

 

PR Çalışması Nedir?

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin (IPRA - Internatıonal Publik Relations Association) 1954 tarihli kongresinde kabul edilen tanımına göre halkla ilişkiler; bir işletmenin ya da özel veya kamusal bir kuruluşun bağlantı kurduğu veya kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim görevidir.

  • Halkla ilişkiler, belli bir davranışı benimsetmek ya da belli yönde hareket oluşturmak için halkı inandırma (ikna etme) sanatıdır.
  • Halkla ilişkiler, kamuoyunu etkileme ve ondan etkilenme sürecidir.
  • Halkla ilişkiler, belirtilmiş hedef kitleleri etkilemek amacıyla hazırlanmış, planlı,inandırıcı bir iletişim çabasıdır.
  • Halkla ilişkiler, yönetimin izlemekte olduğu politikanın halka benimsetilmesi, çalışmaların sürekli ve tam olarak halka duyurulması, yönetime karşı olumlu bir hava yaratılması, bunun yanı sıra halkında yönetim hakkında ne düşündüğünü ve yönetimden ne istediğinin bilinmesi ve halkla işbirliği sağlanması işlevidir.

Halkla ilişkiler : Bir şirketin, var olan ve olası müşterileriyle ilişkilerini geliştirmeye ve şirket hakkında olumlu izlenimler oluşturmaya yönelik gerçekleştirilen etkinliklerin tümü

 

Praseodim : Atom numarası 59, atom ağırlığı 140,92 olan, soluk sarı renkli bir element (simgesi Pr).

Element : Kimyasal yöntemlerle ayrıştırılamayan veya bileşim yoluyla elde edilemeyen madde.

Elemen : Elek. Elek. (Emirdağ Afyonkarahisar). Değirmen eleği. (Kandilli Bilecik; Yüreğil Kütahya). Bolu kenti, Gökçesu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

İlişki : İki şey arasında karşılıklı ilgi, bağ, münasebet, temas. Bağlantı, temas.

Eleme : Elemek işi, eliminasyon. Çeyrek sona katılacak sporcu ve takımları ayırmak için düzenlenen seçme yarışı.

Simge : Duyularla ifade edilemeyen bir şeyi belirten somut nesne veya işaret, alem, remiz, rumuz, timsal, sembol.

Elem : Acı, üzüntü, dert, keder.

Halk : Aynı ülkede yaşayan, aynı kültür özelliklerine sahip olan, aynı uyruktaki insan topluluğu, folk. Aynı soydan gelen, ayrı ülkelerin uyruğu olarak yaşayan insan topluluğu. Belli bir bölgede veya çevrede yaşayanların bütünü, ahali. Bir ülkedeki yurttaşların bütünü, kamu. Bir ülke içerisinde yaşayan değişik soylardan insan topluluklarının her biri. Yaratma.

Diğer dillerde Ppv anlamı nedir?

İngilizce'de Ppv ne demek ? : productive protein value