Kuyruksuz nedir, Kuyruksuz ne demek

Kuyruksuz; Dil bilgisi yönünden Türkçe'de sıfat olarak kullanılır.

  • Kuyruğu olmayan

Fransızca'da Kuyruksuz ne demek?:

anour ou anure

Kuyruksuz anlamı, tanımı:

Kuyruk : Birisinin arkasına takılıp ondan ayrılmayan kimse. Bir harfin bitiş çizgisine yakın yerde, birden bir dönüş yapan kısa çizgi. Bu organa benzeyen uzantı. Kuşlarda gövdenin sonunda bulunan tüy demeti. Hayvanların çoğunda, gövdenin sonunda bulunan, omurganın uzantısı olan uzun ve esnek organ. İnsanların sıra beklemek için art arda durarak oluşturduğu dizi. Koyunun bazı türlerinde eritilerek yağı alınan bir uzantısı. Başın arkasına toplanmış saç demeti.

Kuyruksuzlar : Kurbağalar.

Kuyruksuz iki yaşamlılar : (Lat. Anura, Eucaudata, Salientia, cauda: kuyruk; saliens: sıçrama, (Yun. an: sız; oura: kuyruk; eu: iyi) İki yaşamlılar (Amphibia) sınıfından, kuyrukları kaybolmuş, bacakları iyi gelişmiş, art bacakları sıçramaya elverişli, kara, su ve ağaçlarda yaşayan türleri olan bir takım. Kurbağalar.

Kuyruksuz imza : Sadrazamlık katına yazılan arîze ve hazine tezkerelerine konan defterdar imzası. Devlet büyüklerinin sah (doğrudur) işareti yerine attıkları imza.

Kuyruksuzluk : Sığır, kedi ve domuzlarda görülen ve kuyruğun biçimlenmemesiyle belirgin kalıtsal yapılış bozukluğu. Kimi koyun ve köpek ırklarında bir ırk özelliği olarak biçimlenir.

 

Diğer dillerde Kuyruksuz anlamı nedir?

İngilizce'de Kuyruksuz ne demek? : adj. tailless, brushless, rumpless, acaudal

Almanca'da Kuyruksuz : n. Froschlurch

adj. schwanzlos

Rusça'da Kuyruksuz : adj. бесхвостый